Skromność jesiennej kultury

12 października (poniedziałek), CSK zaprasza na godz. 19.00 do swojej sali operowej na koncert „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu” w wykonaniu jego syna Sebastiana z zespołem Cree. Bilety w cenie od 50 do 130 złotych do kupienia na stronie: bilety.adria-art.pl

Afisz programowy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie nie anonsuje porywających wydarzeń na ten miesiąc. Jesień w lubelskiej fortecy sztuk pięknych wypełnią nieliczne koncerty, za to będzie sporo wystaw i spotkań z twórcami, warsztaty tematyczne i pokazy filmowe.


Do 30 października potrwa atrakcyjna wystawa pt. „Prometeusz”. Prezentuje najciekawsze prace studentów uczelni artystycznych z Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy. Co rok motyw przewodni stanowi mitologia. Bieżąca edycja jest inspirowana mitem o Prometeuszu. Eksponaty przybrały formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, multi-instalacji lub innych form przestrzennych. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12-18. Wstęp wolny.

W ramach IV Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” aż do 22 listopada 2020 będzie można oglądać pokaz scenograficzny autorstwa prof. Leszka Mądzika – dyrektora artystycznego Festiwalu, założyciela Sceny Plastycznej KUL. Tutaj wiodącą inspiracją jest to, co w teatrze wydobywa się… „Z mroku” – taki jest właśnie tytuł ekspozycji. – Ciemność to nie tylko lęk, ale także szansa na spotkanie w przestrzeni, poprzez którą wyzwolone przez mrok światło uwodzi nas tym, co obnaża, ujarzmia, mówi o przeżyciach – objaśnia prof. Mądzik. Wędrówki przez niektóre fragmenty spektakli zanurzonych w światło („Wilgoć”, „Zielnik”, „Wędrowne”) wsparte muzyką są zaproszeniem do odwiedzenia przestrzeni świata tego bezsłownego teatru. Wstęp wolny.

Sztukmistrze i muzycy

W CSK trwa Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego „Cyrkulacje” – impreza twórców i widzów, którym bliska jest idea lepszego cyrku. Ten nie dopuszcza tresury zwierząt, natomiast świetnie bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji.

Dni 9 października (godz. 19), 10 i 11 października (godz. 18) w sali operowej przyniosą finał Festiwalu, w którym zobaczymy 15 etiud cyrkowych artystów z Polski, Finlandii, Ukrainy, Czech i Węgier. W programie żonglerka, akrobatyka grupowa, akrobatyka powietrzna, manipulacja kapeluszami i klaunada. Szczegółowe informacje na www.sztukmistrze.pl.

9 października Klub Muzyczny CSK zaprasza na koncert: „Jakub Niedoborek. Muzyczne reminiscencje w duchu Béli Bartóka”. Muzyk ten, jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów wykonywał recitale w całości poświęcone muzyce flamenco. Jako muzyk sesyjny współpracował z gwiazdami estrady, jak Kayah, Krzesimir Dębski, Joszko Broda, Mark Ravski, Danza Del Fuego. W ramach koncertu w CSK, Niedoborek wraz z flecistką Edytą Fil zagrają głównie utwory węgierskiego kompozytora Béla Bartóka.

15 października Klub oferuje koncert Michał Martyniuk Quartet. Lider grupy to jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów i kompozytorów jazzowych. Michał Martuniuk na swoim koncie ma trzy nagrane płyty i nominacje: do Fryderyka 2019 oraz do nagrody NZ Music Awards 2020 w kategorii the Best Jazz Artist. Wystąpią z nim: Bartek Chojnacki (kontrabas), Adam Zagórski (perkusja) oraz Kuba Mizeracki (gitara). Bilety w kasie CSK oraz na witrynie spotkaniakultur.com.

22 października w tymże miejscu koncert Tubis Trio. Tworzą je Maciej Tubis (fortepian), Paweł Puszczało (kontrabas) i Przemek Pacan (perkusja). Zespół wykonuje autorskie kompozycje, których styl nakreśla improwizacja zaczerpnięta z jazzu, ale otwarta na szersze horyzonty. Jak mówi pianista Maciej Tubis: „Słowo jazz zbyt ogranicza i szufladkuje.” W ten sposób powstają utwory z melodyjnymi tematami, ale nieprzewidywalnymi formami. W 2009 płyta „Live In Luxembourg” Tubis Trio została wybrana jedną z najlepszych płyt jazzowych na świecie (według brytyjskiego magazynu Jazzwise).

Warsztaty dla najmłodszych

W ramach Nocy Kultury („MiastoCzułość”) 10 października (godz. 10-18) i 11 października (16-17) dzieci oraz ich opiekunowie mogą wziąć udział w warsztatach tworzenia muralu ukazującego Lublin. Dzięki temu odwiedzający CSK będą mogli „przejść się przez miasto” widziane oczami jego najmłodszych. Warsztaty poprowadzi Agata Jakuszko-Sobocka, sketchnoter z firmy Draw The Words. Powstająca praca stworzy niezwykłą wystawę, dostępną dla zwiedzających do końca miesiąca.

Oferta dla dzieci jest szersza. W październikowe piątki (godz. 16:30-17:30) zorganizowane grupy dzieci w wieku 4-7 oraz osobno 8-12 zaprasza się na warsztaty Land Art, tj. sztuki dekorowania ziemi. W trakcie zajęć dzieci poznają najsłynniejsze realizacje tego kierunku. Zostaną też zaangażowane w tworzenie prac z materiałów przyrodniczych, tj. liście, kamienie, kasztany, gałązki itp.

„Jak narysować bajkę?” to warsztat kreatywny z wymyślania i prostego rysowania bajek dla dzieci w wieku 4-10 lat i ich rodziców. Podczas zajęć 30 października w godz. 17:30-19:30 poznają sposoby budowania historii z morałem oraz stworzą autorską bajkę w formie komiksu. Znów warsztat poprowadzi Agata Jakuszko-Sobocka, będzie rejestrowany w formie audio-video.

Przez cały październik w CSK mamy zabawowe warsztaty „Przestrzeń Otwarta”. W poniedziałki (godz. 9-11) zaproszone niech się czują dzieci w wieku 1,5-3 i ich rodzice, natomiast w piątki (14-16) młodzież od 10 roku. Pod okiem doświadczonych animatorów obie grupy wiekowe będą mogły twórczo i w miłej atmosferze spędzić czas.

Na wszystkie wymienione zajęcia wstęp jest wolny lecz ilość miejsc ograniczona: zapisy@spotkaniakultur.com.

Spotkań moc

Targi Edukacji Kulturowej 2020 to jednodniowe wydarzenie podsumowujące lubelską edycję programu „Bardzo Młoda Kultura” w bieżącym roku. Ma ono za cel prezentację najlepszych praktyk animacji kulturowej kierowanych do młodego odbiorcy oraz ukazanie podmiotów działających w tej sferze. Targi będą okazją do wymiany doświadczeń i potrzeb, spotkania ze sobą dwóch środowisk – odbiorców: młodzieży, animatorów, nauczycieli oraz przedstawicieli placówek kulturalnych, umożliwiając im partnerską rozmowę. Kiedy? 26 października w godz. 10-18, Kieszenie Sceny i Klub Muzyczny, wstęp wolny.

„Spotkanie z kulturą węgierską” – wyjątkowa seria wydarzeń w Centrum Spotkania Kultur (9-25 października), kiedy to odbędą się spotkania, koncerty oraz zostaną pokazane najnowsze filmy kinematografii węgierskiej. Cykl ten otworzy 9 października wystawa Agnieszki Kicińskiej „Niebo nad Budapesztem” – 17 obrazów, które powstały w 2019 roku jako rodzaj pamiętnika z podróży. Artystka wcześniej malowała m.in. Lizbonę, Paryż i Berlin. Obrazy Kicińskiej to również próba pokazania, oswojenia architektury, udowodnienia jak bardzo jest malarska.

A co w Kinie CSK?

Od 7 do 11 października „Szarlatan” (reż. Agnieszka Holland), film przywołujący legendarną postać czeskiego zielarza-uzdrowiciela pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc ten fascynujący obraz Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem – zostawia to widzowi.

15-17 października „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (reż. Jan Holoubek). Tomasz Komenda miał 23 lata, gdy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Został zatrzymany, oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia. Wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. A jednak, po 18 latach na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy odkryli prawdę stojącą za zagadkową sprawą niesłusznie uwięzionego.

22-25 października „Obraz pożądania” (reż. Giuseppe Capotondi). Ekscentryczny milioner Cassidy (Mick Jagger) zaprasza do swej posiadłości nad jeziorem Como krytyka sztuki Jamesa Figuerasa (Claes Bang). James pojawia się z piękną i tajemniczą Berenice (Elizabeth Debicki), oboje przeżywają właśnie namiętny romans. Cassidy ma wobec nich pewien plan. Podczas obiadu składa Jamesowi propozycję nie do odrzucenia.

30-31 października „Come Play” (reż. Jacob Chase). Mały Oliver jest samotny bo czuje się inny. Od urodzenia nie mówi, a ze światem porozumiewa się z pomocą smartfonu i tabletu. Pewnego dnia poprzez tajemniczą aplikację kontaktuje się z nim ktoś z obcego świata, oferując przyjaźń. Chłopiec jest szczęśliwy, że znalazł przyjaciela nie podejrzewając, że właśnie wpuścił do naszego świata jakąś mroczną istotę.

Inne wystawy

Do 12 października można oglądać „Wihajster, Zazula i inni. Ilustracje Joanny Rusinek”. Polska graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów prezentuje tu rysunkowy przewodnik po słowach zapożyczonych. Ilustracje powstały do książki Michała Rusinka. Dorobek artystki jest bardzo szeroki, w swoich pracach porusza także tematy historyczne i społeczne, jednak jej ulubionym tematem są bajkowe ilustracje dla dzieci. Wstęp wolny, więcej informacji na stronie spotkaniakultur.com.

Z kolei do 18 października trwa ekspozycja „Ojce i Dziatki – piękno relacji w sztuce Józefa Wilkonia”. Jubileuszowa wystawa ukazuje przekrojowo twórczość wybitnego artysty. Zorganizowana z okazji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki” prezentuje wizję więzi i relacji międzypokoleniowych również na przykładzie świata fauny. Będzie okazja przyjrzeć się ilustracji książkowej wykonanej w różnych technikach od pasteli, poprzez rzeźbę w drewnie i metalu. Bilety w kasie CSK.

Marek Rybołowicz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here