Skrzynki, telefon w ZUS

W związku z zagrożeniem koronawirusem ZUS prosi o ograniczenie wizyt do niezbędnego minimum na rzecz kontaktu telefonicznie i przez internet. W najbliższy poniedziałek (23 marca) obsługa będzie skrócona do godz. 15.

– Przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS można przesyłać wnioski i dokumenty, sygnując je podpisem elektronicznym. Tą drogą osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą m.in. wysłać do ZUS oświadczenie w sprawie dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z koronawirusem.

Przysługuje on na czas opieki nad dzieckiem do ukończenia 8 lat z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. Na stronie www.zus.pl jest już instrukcja, jak taki internetowy wniosek wypełnić i odpowiedzi na najczęstsze pytania klientów o zasiłek. Osoby, które jeszcze nie mają swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć w każdej chwili.

Tożsamość można potwierdzić podpisem elektronicznym (np. bezpłatnym profilem zaufanym). Wygodny dostęp do PUE oferuje również kilka banków, przez swoje serwisy bankowości elektronicznej – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

– W związku z zaleceniem sanepidu, by unikać skupisk ludzi, również w salach obsługi klientów nie może przebywać jednocześnie zbyt wiele osób. We wszystkich placówkach ZUS pojawiły się też skrzynki, w których można zostawić dokumenty, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami. (opr. pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here