Śladami Stanisława Moniuszki

Dzisiaj, 13 maja, o godzinie 10 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN przy ul. Żołnierzy Niepodległej 1 w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy „Śladami Stanisława Moniuszki” oraz spotkanie z jej autorem Kazimierzem Kasprzakiem, znanym lubelskim dziennikarzem i podróżnikiem.

Na ekspozycji będzie można obejrzeć kilkadziesiąt fotografii związanych z miejscami, gdzie urodził się, żył oraz tworzył wybitny muzyk i kompozytor, ojciec polskiej opery narodowej, którego 200-lecie urodzin obchodziliśmy 5 maja.

– Zdjęcia, które znalazły się na wystawie, to owoc moich wizyt na Białorusi i Litwie, podczas których odwiedziłem miejsca związane z życiem Stanisława Moniuszki. Między innymi prezentuję kilkanaście fotografii z miejscowości Ubiel, gdzie urodził się wybitny artysta i gdzie znajdował się nieistniejący już jego dom rodzinny.

Są fotki z Mińska, gdzie Moniuszko mieszkał i uczęszczał do liceum, z Wilna gdzie w kościele akademickim pracował jako dyrygent, a także z Warszawy, gdzie żył i tworzył, i gdzie w 1872 roku został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim – zaprasza na wernisaż i do obejrzenia wystawy jej autor, Kazimierz Kasprzak. BS