Śmierć radnego i sesja nadzwyczajna

W gminie Dubienka zwołano sesję nadzwyczajną. Po śmierci radnego Tadeusza Gołębiowskiego konieczne było cofnięcie uchwał w sprawie połączenia sołectw. Chodzi o procedury związane z wyborami uzupełniającymi.

Niedawno informowaliśmy, że podczas sesji 14 lutego br. radni gminy Dubienka podjęli uchwały w sprawie połączenia sołectw. Ich liczbę zredukowano do dziewięciu. Chodziło o ułatwienie kwestii organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem rad sołeckich, a także o to, aby sołectwa były mniej więcej równe pod względem liczby mieszkańców. Dwa dni po sesji, w której zapadły decyzję w tej sprawie, zmarł radny Tadeusz Gołębiowski. Zaistniała potrzeba zorganizowania wyborów uzupełniających.

Ale podjęte procedury połączenia sołectw doprowadziłyby jednocześnie do zmian w okręgach wyborczych. Ze względu na formalności konieczne było zwołanie w czwartek sesji nadzwyczajnej, podczas której wyprostowane zostaną formalności. Posiedzenie rozpoczęto minutą ciszy w intencji zmarłego radnego.

– W związku z tym, że zaistniała potrzeba wyborów uzupełniających do rady, chcemy je przeprowadzić w ramach obowiązujących obecnie okręgów wyborczych i w związku z tym zaistniała potrzeba wstrzymania procedur związanych z połączeniem sołectw – tłumaczyła mecenas gminy Dubienka.

– Podjęto działania celem wstrzymania wszelkich działań związanych z ich wejściem w życie i konieczne jest dziś podjęcie uchwały uchylającej uchwały w sprawie połączenia sołectw. To jedyna możliwość, do tematu połączenia sołectw powrócimy po przeprowadzeniu wyborów uzupełniających.

Krystyna Deniusz-Rosiak, wójt gminy Dubienka, stwierdziła, że chodzi o to, aby tak jak dotychczas wszyscy mieszkańcy mieli możliwość reprezentacji w radzie gminy.

– Wstępna data wyborów uzupełniających to 31 maja i potem wrócimy do tematu połączenia sołectw – mówiła wójt Deniusz-Rosiak. – Po prostu temat zostanie przesunięty o trzy miesiące. To samo dotyczy wyborów na sołtysów.

Ostatecznie radni zagłosowali za cofnięciem uchwał w sprawie połączenia sołectw.

Wójt poinformował jeszcze o tym, że przygotowany jest do odsłonięcia w Radziejowie pomnik upamiętniający 37 ofiar mordu. Koszty pomnika pokryje IPN, a gmina zadba o dojście do niego. Uroczystość odsłonięcia postumentu zaplanowano na 22 maja br. Wcześniej, 8 marca o godz. 11.00, zaplanowano mszę w intencji 100-letniej mieszkanki gminy Dubienka, na którą wójt zaprosiła mieszkańców gminy. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here