Śmigłowce dla służb

Flagowe śmigłowce z PZL-Świdnik trafiły w ubiegłą środę do Gdańska. Wszystko po to, aby zaprezentować specjalistyczny sprzęt oraz technologie śmigłowcowe podczas Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2017.
Podczas trzech dni targów można było między innymi obejrzeć i zapoznać się z najnowocześniejszym sprzętem i wyposażeniem dla policji i służb specjalnych z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, łączności, teleinformatyki, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz uzbrojenia. Wśród policyjnego sprzętu znalazły się również świdnickie śmigłowce.
PZL-Świdnik wystawiło na targach śmigłowce wykorzystywane dotychczas przez polską Policję i Straż Graniczną. Służby te pracują ze świdnickim sprzętem od 1995 roku, kiedy to PZL-Świdnik zbudował i wyposażył na zamówienie MSWiA cztery śmigłowce PZL Kania. Aktualnie policja i służby specjalne wykorzystują do swoich zadań 14 maszyn produkcji PZL-Świdnik, w tym śmigłowce Mi-2, PZL Kania oraz PZL W-3/W-3A Sokół.
Jak podkreślają przedstawiciele PZL-Świdnik, dwadzieścia lat użytkowania śmigłowców udowodniło, że świdnickie konstrukcje są niezawodnymi maszynami, doskonale nadającymi się do realizacji misji policyjnych, ochrony granic państwa oraz zdań poszukiwawczych i ratowniczych.
Świdnicka fabryka pochwaliła się również swoimi najnowszymi produktami, które mogą w przyszłości służyć do zadań policyjnych. Goście targów poznali konstrukcje AW109 GrandNew i AW169, czyli śmigłowce Leonardo Helicopters, w których produkcję zaangażowany jest PZL-Świdnik. Śmigłowce te odniosły sukces na międzynarodowym rynku lekkich dwusilnikowych maszyn realizujących zadania z zakresu utrzymywania porządku publicznego. Zostały docenione dzięki najwyższej szybkości w swojej klasie, obszernej kabinie, standardom bezpieczeństwa oraz wyposażeniu przystosowanym do realizacji misji służb mundurowych. Aktualnie użytkowane są we Włoszech, USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Chinach, Brazylii, Bułgarii, Ugandzie, Omanie, Łotwie, Słowenii oraz w Chile. JM