Śniadanie daje moc!

Polscy uczniowie pobili rekord Guinessa! Znamy już oficjalne wyniki. 6 listopada w próbie bicia rekordu uczestniczyło aż 6778 uczniów, którzy zajęli się przygotowywaniem zdrowego śniadania. Pokonaliśmy tym samym dotychczasowych zwycięzców – Chińczyków, zbiorowo przygotowujących pierożki wyprzedzając ich aż o 444 uczestników. 90 kilogramów ważyła cała polska dokumentacja, którą otrzymała komisja w Wielkiej Brytanii.
W ogólnopolskie bicie rekordu Guinessa zaangażowali się również lubelscy uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. Zdrowe śniadanie w postaci twarożku, kanapki i szaszłyka owocowego przygotowywało tego dnia 31 osób pod okiem nauczycielki Anety Szacoń. – Nasza szkoła jest „Szkołą promującą Zdrowie”. Organizujemy różne prozdrowotne akcje i czynnie w nich uczestniczymy. Dla naszych uczniów, dzieci niepełnosprawnych, to było duże wyzwanie, ale i wielka radość. Promowanie zdrowego posiłku jest tu szczególnie istotne, bo nasze dzieci często zmagają się z nadwagą i różnego rodzaju trudnościami w jedzeniu. Tym bardziej cieszymy się z sukcesu – mówi nauczycielka.
Zanim eksperci przyznali polskiej ekipie zwycięstwo, musieli zweryfikować m.in. dziesiątki godzin nagrań wideo, setki zdjęć, drobiazgowe oświadczenia świadków i stewardów oraz listy obecności wszystkich uczestników. Bicie rekordu było częścią prowadzonej w polskich szkołach podstawowych od 2011 akcji „Śniadanie daje moc”, którą zainicjowała koalicja Partnerstwo dla Zdrowia.
– Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w listopadowej próbie. Dzięki zaangażowaniu, wytrwałości i współpracy udało nam się ustanowić nowy rekord Guinnessa. Takie osiągnięcie to nie tylko powód do dumy, ale także potwierdzenie, że nauka zasad zdrowego odżywiania przez zabawę i wspólne działanie to bardzo ważny element edukacji żywieniowej w polskich szkołach podstawowych. Mamy nadzieję, że ten rekord będzie zachętą dla dzieci w Polsce do zdobywania wiedzy i do codziennego zdrowego odżywiania – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.
Wspaniały wynik i światowy sukces tej inicjatywy to najlepsza zachęta do jedzenia śniadania. Teraz polskie szkoły pokazują całemu światu, jak motywować dzieci do nauki zdrowego odżywiania. (EM.K.)