Solaris dostarczy elektrobusy

Firma Solaris dostarczy do Lublina 20 autobusów elektrycznych. Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował się dołożyć brakujące środki (9,5 mln złotych) i przetarg w tej sprawie został rozstrzygnięty.


Za 20 fabrycznie nowych autobusów miasto zapłaci około 62,5 mln złotych brutto. Taką ofertę złożyła firma Solaris, która jako jedyna stanęła do przetargu. Pierwotnie urzędnicy chcieli wydać maksymalnie 53 miliony złotych, ale zdecydowali się dołożyć brakujące środki i przetarg został rozstrzygnięty. – Wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu, a jego oferta nie podlega odrzuceniu i jest najkorzystniejsza pod względem kryteriów oceny ofert przyjętych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia – informuje Grzegorz Malec, dyrektor ZTM.

Pojazdy będą niskopodłogowe, a ich długość wyniesie 12 metrów. – Będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty, bramki liczenia pasażerów oraz porty USB do ładowania urządzeń mobilnych – wylicza Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w ZTM.

Dostawa pojazdów nastąpi dwóch turach. Pierwszych 5 elektrobusów zostanie dostarczonych do połowy czerwca 2021 roku, a kolejnych 15 do połowy września 2021 roku. Pojazdy mają kursować na liniach 13, 23 i 29. Solaris dostarczy również infrastrukturę do ładowania autobusów. 4 ładowarki dużej mocy zostaną zlokalizowane na pętli przy ulicy Choiny. Z kolei na zajezdni przy ulicy Grygowej pojawi się 9 „ładowarek podwójnych” i 2 „mobilne, umożliwiające ładowanie nocne”.

– We wschodniej części Polski jest to jeden z największych zakupów pojazdów niskoemisyjnych wraz z infrastrukturą, co przyczyni się do wzrostu elektromobilności w Lublinie. Dostawy autobusów elektrycznych oraz trolejbusów stawiają Lublin w pierwszym rzędzie miast, będących liderami elektromobilności – cieszy się J. Góźdź.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here