Solary za własne

Gmina Siedliszcze w tym roku znowu będzie instalować mieszkańcom solary do ogrzewania wody użytkowej. Z własnego budżetu pokrywa połowę kosztów instalacji. Do tej pory skorzystało już 300 rodzin.

Instalacje do ogrzewania wody, które od dwóch lat montowane są na posesjach mieszkańców Siedliszcza, różnią się od tradycyjnych solarów, które można zobaczyć na większości dachów. Przede wszystkim działają na zasadzie podciśnienia, więc do ich użytkowania nie potrzeba prądu. W obiegu jest zwykła woda, a nie – jak w przypadku solarów – specjalny płyn, którą trzeba spuścić z instalacji przed przymrozkami. Uproszczona wersja solarów jest nie tylko mniej awaryjna, ale także tańsza w zakupie i utrzymaniu. Po przetargach organizowanych przez gminę jej koszt wraz z montażem wahał się w granicach 4 tys. zł. Ponad połowę pokrywała gmina.

– Do końca stycznia zbieraliśmy deklaracje od mieszkańców, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania i ogłosiliśmy już przetarg – mówi Tomasz Szczepaniak, sekretarz gminy Siedliszcze.

W tym roku jest 120 chętnych. Urzędnicy szacują, że do końca lipca urządzenia zostaną zamontowane. W 2018 i 2019 roku zamontowano już ponad 300 takich instalacji. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here