Solidne fundamenty pod kulturę… fizyczną

5 marca w fundament powstającej hali sportowej wmurowano symboliczną kapsułę czasu

I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie wzbogaci się o zewnętrzną salę gimnastyczną i nowe boiska sportowe. Prace przy inwestycji idą bez większych przerw – tak było nawet w warunkach srogiej zimy. Ostatnio pod obiekt przy al. Racławickich, który wyjrzał już ponad poziom gruntu położono kamień węgielny i tzw. kapsułę czasu.


Na terenie liceum w ramach inwestycji miejskiej rośnie nowoczesna, pełnowymiarowa hala gimnastyczna z widownią i salami ćwiczeń – wymarzony obiekt do zajęć z kultury fizycznej. Plan przewiduje zbudowanie w pobliżu dwóch boisk, które zostaną ogrodzone. Będzie również poprowadzony górą tzw. łącznik do zabytkowego gmachu szkoły – ten został wzniesiony w latach 1932-34.

5 marca 2021 w jednym z narożników nowego obiektu, który właśnie wychynął z wykopu dla fundamentów, wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny budowli.

– Ta hala bardzo poprawi nam warunki zajęć WF oraz uprawiania sportu w szkole. Do tej inwestycji przymierzało się wielu decydentów, począwszy od 1986 roku, bez skutku – mówił na uroczystości dyrektor I LO Stanisław Stoń. Wspomniał, jak to od wielu wielu już lat ubiegał się o tę rozbudowę – w założeniu miała się zacząć 10 lat temu. I zawsze na przeszkodzie stawał brak pieniędzy w kasie miasta. Dziś władze Lublina wykazują jednomyślność dla tej inwestycji.

– Oświata łączy. Szkoła jest wizytówką lubelskiej oświaty. To jest zadanie niezbędne, sala od lat wyczekiwana przez całą społeczność szkolną „Staszica”. Inwestycja ma pełne zabezpieczenie finansowe miasta – zapewnił prezydent Krzysztof Żuk. Jego intensywne działanie od kilku lat prowadzi do wartkiego postępu prac na tej budowie.

– Bez obaw, nowa budowla wzdłuż ul. Godebskiego nie będzie w jakikolwiek sposób naruszać estetyki pięknego gmachu I LO. Przeciwnie, będzie od południa bardzo harmonizować z tym co już znajduje się na naszym terenie – zapewnia dyrektor w naszej rozmowie.

Spółka Edach z Jakubowic

…wygrała w ubiegłym roku przetarg na wykonanie obiektu. Plac pod budowę hali został przekazany przez miasto w październiku 2020. Od tamtej pory prowadzono najpierw żmudne prace rozbiórkowe przy usuwaniu fundamentów po rozpoczętej przed laty, skrytej ziemią inwestycji. Pochodziła sprzed 35 lat, kiedy to miała powstać w tymże miejscu kryta pływalnia. Dopiero wówczas podjęto roboty ziemne pod budowę fundamentów i przyłączy sanitarnych do nowego obiektu.

Od grudnia trwały prace na poziomie piwnic: wylewanie ław i stopów pod słupy główne obiektu, wykonywano zbrojenia ścian. Zaawansowanie przeprowadzonych robót wykonawca określa dziś na około 35%. Bowiem mróz nie wadził budowlanym, sroga aura jedynie na kilka dni wstrzymała tempo prac.

– Budowa sali gimnastycznej dla I LO przebiega sprawnie, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wykonawca zakończył już roboty sanitarne w zakresie przyłączy: energii, wody oraz kanalizacji, które zostały włączone w uzbrojenie terenu znajdujące się w al. Racławickich. Kończą się już prace przy wylewaniu fundamentów i budowie piwnic – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. Inwestycji i Rozwoju. Dodaje, że nowa hala przy I LO będzie wolnostojącym, dwukondygnacyjnym budynkiem z podpiwniczeniem o wymiarach 44,75 m na 24,50 m, o powierzchni 1754 mkw. i kubaturze około 19 tys. m.sześć.

Trybuny na piętrze pomieszczą 256 osób. Dzięki ruchomym przegrodom główną halę będzie można dzielić na trzy części. Obok hali głównej znajdą tu miejsce szatnie oraz sala ćwiczeń siłowych. W dalszej części budynku przewidziano też pięć dodatkowych izb lekcyjnych.

Lecz to nie całe szczęście

I LO otrzyma wreszcie wymarzony kompleks do zajęć z W-F. Obok hali powstaną też okazałe boiska: do piłki nożnej o powierzchni blisko 1900 mkw. i nawierzchni z trawy syntetycznej oraz boisko wielofunkcyjne, m.in. do siatkówki z nawierzchnią poliuretanową, o powierzchni ponad 600 mkw. Dojdzie infrastruktura lekkoatletyczna: bieżnie, skocznie. Całość sportowej rozbudowy „Staszica” ma kosztować blisko 12,5 mln zł. Planowany termin zakończenia prac: koniec czerwca 2022 roku.

Będzie to znakomity prezent dla społeczności szkoły na zbliżający się jubileusz 90-lecia I LO. Ta liczy dziś 710 uczniów, realizujących obecnie program nauki w trybie online.

Uroczystość zgromadziła najwyższe władze samorządowe miasta. Obok włodarzy Lublina nad zrębami budowli pochylali się również: przewodniczący Rady Miasta, jej wiceprzewodniczący, kilkoro radnych, dyrektorzy wydziałów w UM. – Ta inwestycja na naszej Wieniawie stanowi wielopokoleniowy pomnik. I LO ma piękne dzieje, wybitnych absolwentów, wspaniałą kadrę, zdolną młodzież. Teraz do historycznego gmachu dołączy się jeszcze ten obiekt – zauważył radny Marcin Nowak, mieszkający przy ulicy opodal.

Pomyślna aura sprawia, że mury nowej budowli pną się w górę z zawrotnym tempem. Był to ostatni moment, by prezydent Lublina wraz z dyrektorem liceum zdołali złożyć na budowie tradycyjny akt erekcyjny. Obok niego, wmurowana tego dnia kapsuła czasu, zawiera nośniki pamięci, zdjęcia i szereg gadżetów szkolnych, a nawet anty-covidową maseczkę, gwoli poinformowania potomnych o aktualnym status quo I LO.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here