Spacer z przeszkodami

Działacze społeczni pokazali dziennikarzom, jak trudno osobie na wózku inwalidzkim poruszać się po dzielnicy Czuby Południowe. Przemierazyli popularną trasę pomiędzy dwiema pętlami autobusowymi.


Spacer w środę, 7 lipca zainicjowali Krzysztof Wiśniewski, radny rady dzielnicy Czuby Południowe i Barbara Jurkowska, społeczniczka poruszająca się na wózku inwalidzkim. Trasa wiodła od pętli autobusowej przy ul. Filaretów ulicami osiedli Widok i Poręba aż do pętli przy ul. Granitowej. To uczęszczana droga, którą na co dzień przemieszczają się mieszkańcy korzystający z miejskiej komunikacji.

– Chcieliśmy zwrócić uwagę na drobne nierówności, różnice w wysokości krawężników czy ubytki w chodnikach, które są na co dzień niedostrzegane przez zdrowe osoby, ale stanowią duże utrudnienie dla osób poruszających się na wózkach – tłumaczy Krzysztof Wiśniewski. Do pchania wózka inwalidzkiego zaproszeni byli także dziennikarze lubelskich mediów, którzy mogli się przekonać, ile wysiłku trzeba włożyć w pokonanie na pierwszy rzut oka prostego odcinka drogi.

– Przekonaliśmy się, że w naszej dzielnicy są lepsze i gorsze miejsca. Ogólna sytuacja nie jest zła, ale sporo rzeczy wymagałoby drobnych poprawek. Natrafiliśmy na trudności np. na ulicy Agatowej, która dodatkowo jest lekko pochyła, więc w pchanie wózka trzeba było włożyć więcej wysiłku. Są miejsca, w których położona jest fazowana kostka bauma. Na takiej nawierzchni wózek nieprzyjemnie turkocze i wolniej jedzie. W wielu miejscach trafiliśmy na wysokie krawężniki. Problem dotyczy zresztą nie tylko wózków inwalidzkich, ale i dziecięcych. Każdy z nas tak naprawdę może mieć kiedyś kłopoty z poruszaniem się i warto te przeszkody niwelować – dodaje radny.

Jak zapewnią o dostrzeżonych i odnotowanych niedogodnościach i ubytkach zamierza powiadomić m.in. Zarząd Dróg i Mostów, który ubytki w chodnikach może poprawić w ramach bieżącego użytkowania. – Chciałbym, pokazać, że na problem nierówności chodników należy spojrzeć kompleksowo. Mamy w naszym mieście wspaniałe obiekty sportowe i rekreacyjne, do których osobom na wózkach trudno jest dotrzeć – dodaje.

Spacer okazał się bardzo potrzebny – teraz problemom mieszkańców Czubów Południowych przyjrzą się urzędnicy. – W najbliższym czasie zrobimy przegląd chodnika w ciągu ul. Agatowej i do końca miesiąca postaramy się usunąć niedogodności i uzupełnić ubytki. Sprawdzimy też wskazane krawężniki w rejonie adresu Bursztynowa 16a. Jeśli rzeczywiście są one wyższe niż 2 cm, to na pierwszy rzut oka wydaje się, że lepsze będzie wykonanie tzw. „podlewki” asfaltowej ułatwiającej wjazd na krawężnik niż ich obniżanie – zapewnia Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here