Spadkowy listopad

Marny listopad na lubelskim lotnisku. W tym roku mniej pasażerów odleciało z naszego portu lotniczego tylko w lutym. Spadek liczby podróżnych spowodowany jest brakiem dwóch połączeń, z których pasażerowie chętnie korzystali.
W minionym miesiącu świdnickie lotnisko zanotowało nieco ponad 24 tys. odprawionych pasażerów. Wynikowi daleko do rekordowych osiągnięć portu. Liczba podróżnych, którzy w listopadzie skorzystali z lotniska, jest o 9 tys. niższa niż w październiku. Spadek widać także, porównując wyniki tego samego okresu przed rokiem, kiedy ze świdnickiego lotniska skorzystało 25,6 tys. pasażerów.
Przedstawiciele portu tłumaczą, że spadek liczby podróżnych jest związany z zawieszeniem dwóch istotnych połączeń.
– W minionym roku w tym samym okresie mieliśmy również loty do Frankfurtu i Dublina – mówi Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin. – Natomiast w porównaniu do listopada zeszłego roku różnica w liczbie odprawionych pasażerów nie jest duża.
Połączenia z Dublinem obsługuje Ryanair. Przewoźnik już dwukrotnie podejmował decyzję o zawieszeniu lotów na tej trasie, choć wypełnienie samolotów było blisko stuprocentowe. Pierwszy raz połączenie zostało skasowane w 2014 roku. Powróciło w 2015, natomiast w połowie obecnego roku przedstawiciele tej firmy poinformowali o zawieszeniu lotów na zimę.
– Dublin wraca od wiosny – dodaje Piotr Jankowski.
Pierwsze połączenie do stolicy Irlandii w nowym sezonie zostało zaplanowane na 29 marca 2018 roku. Loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu, w środy i w soboty. Na razie dobrych wieści nie ma natomiast w przypadku Frankfurtu. Przedstawiciele lotniska tłumaczą, że prowadzą negocjacje z przewoźnikami, ale konkretów nadal nie ma.
– Zależy nam na lotach do Frankfurtu czy do Monachium, w każdym razie do dużego habu (lotniska przesiadkowego – przyp. red.). Zabiegamy o nie od początku tego roku. Natomiast w tej chwili jest jeszcze za wcześnie na konkretną informację w tym temacie. Jeśli któraś linia się zdecyduje na takie loty, sama ogłosi swoją decyzję – mówił dwa tygodnie temu Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin. (kal)

Ilu pasażerów?

Od 2012 roku, czyli od uruchomienia świdnickiego lotniska z jego usług skorzystało nieco ponad milion pasażerów. W ciągu 11 miesięcy tego roku do podlubelskiego portu przyleciało i odleciało z niego w sumie ponad 351 tys. pasażerów. Według zeszłorocznych szacunków przedstawiciele lotniska liczyli, że w ciągu tego roku obsłużą od 380 do 400 tys. podróżnych.