SPIN dał szansę

Uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Dorohusku odbywają praktyki wspomagane w Spółdzielczym Zakładzie Pracy Chronionej SPIN w Chełmie. To jedna z nielicznych chełmskim firm, która wspiera niepełnosprawnych dając im możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.

Dużo ostatnio mówi się o osobach niepełnosprawnych w związku z ich protestem w sejmie. Ale chociaż wszyscy im współczują i życzą jak najlepiej, to niewiele firm decyduje się, by wyciągnąć do nich rękę, np. godząc się na przyjęcie na praktyki zawodowe. Przekonali się o tym podopieczni Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Dorohusku. Wychowawczyni klasy długo szukała firmy, która zgodzi się przyjąć uczniów pod swój dach. Większość, niestety, odmawiała.

Ale nie Spółdzielczy Zakład Pracy Chronionej SPIN w Chełmie. – Dzięki uprzejmości i życzliwości pana prezesa Leszka Bajkowskiego uczniowie zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Wykonują proste prace, np. składają pudełka, segregują słodycze, przyklejają etykiety. Daje im to wiele satysfakcji i zadowolenia. Uczniowie czują się dowartościowani, docenieni i przede wszystkim potrzebni. Dzięki tym praktykom widzą swoją szansę odnalezienia się na rynku pracy po zakończeniu edukacji – mówi Katarzyna Sokaluk, wychowawczyni z SOSW w Dorohusku. (bf)