Spódnica ciągle przeważa nad kompetencjami?

Jak przebiega ścieżka kariery kobiet w dziedzinach technologicznych? Jakie mają aspiracje, jak awansują, dokąd chcą dojść? Czego oczekują od pracodawców, a co realnie dostają? I czemu wciąż słyszą – najpierw od wykładowców, a potem od kolegów w pracy, seksistowskie komentarze? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy raport Fundacji Edukacyjnej Perspektywy „Kobiety w technologiach 2020. Rewolucja przyspiesza”, zaprezentowany 28 maja.


Raport kreśli bogaty portret współczesnych profesjonalistek w branży technologicznej oraz wchodzących do tej branży studentek. Diagnozuje czynniki, które wpływają na ich zainteresowanie naukami ścisłymi, doświadczenie studiów, sposób wchodzenia do branży, przebieg kariery, wpływ macierzyństwa, wizje przyszłości.

Przygląda się też kwestii solidarności kobiet, autostereotypom i atmosferze pracy w środowiskach zdominowanych przez mężczyzn. Publikację przygotowano na podstawie wyników sondażu ankietowego 1000 respondentek (sondaż ankietowy 500 studentek i 500 profesjonalistek).

– Cieszę się, że reprezentuję fundację, która od wielu lat wspiera kobiety zainteresowane obszarem STEM (dziedziny ścisłe i techniczne). Cieszę się też, że temat, który jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy ruszaliśmy z akcją „Dziewczyny na politechniki!”, uznawany był za zaskakujący, nietypowy i niszowy, dziś jest nie tylko mainstreamowy, ale stał się wręcz tematem biznesowym – powiedziała dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Gościem premiery raportu była także dr Justyna Pokojska, socjolożka z DeLab UW, która wypunktowała paradoksy branży high tech. – Branża IT jest bardzo otwarta, bo tutaj układy nie są ważne, na wejściu liczą się przede wszystkim umiejętności i wiedza. I wydawałoby się, że to branża, w której nie powinno być sztucznych barier dla kobiet z odpowiednimi kompetencjami.

Tymczasem paradoksem jest to, co pokazał raport Fundacji Edukacyjnej Perspektywy: że właśnie w tej branży takie zjawiska jak szklany sufit mają się dobrze – powiedziała dr J. Pokojska. – Myślę jednak, że nadeszły czasy, kiedy w branży high tech kobiety mają szansę zostać docenione, ponieważ teraz liczą się przede wszystkim kompetencje miękkie, w których celują właśnie kobiety.

Pełny raport można pobrać ze strony: www.womenintech.perspektywy.org. G