Spółka w gminie

Radni gminy Leśniowice jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia spółki non profit pod nazwą Leśniowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Będzie w niej zatrudnionych siedmiu dotąd bezrobotnych mieszkańców gminy, a otrzymana na ten cel dotacja to 147 tys. zł.

Punkt dotyczący spółki non profit był głównym powodem zwołania 26 maja sesji Rady Gminy Leśniowice. Podjęcie przez radnych uchwały o utworzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – Leśniowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego non-profit było ważną formalnością. Założycielem spółki jest gmina Leśniowice i Klub Sportowy „Astra”. Będzie w niej pracować siedmiu mieszkańców, którzy zgłosili się do udziału w tym przedsięwzięciu. Musieli spełniać szereg warunków, w tym posiadać status długotrwale bezrobotnych.

Otrzymana na ten cel za pośrednictwem Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej dotacja z RPO wynosi 147 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone są m.in. na pomostowe, roczne wsparcie działalności spółki tj. na jej bieżące wydatki i opłaty, w tym składki ZUS, czynsze, koszty szkoleń, ale nie na wynagrodzenia. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa będą usługi komunalne, porządkowe, pielęgnacja zieleni, ale z czasem może też wprowadzić inne.

– Otrzymane dofinansowanie przeznaczone jest na zakup sprzętu niezbędnego do działalności spółki, między innymi ciągnika rolniczego i kosiarki – mówiła podczas sesji Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice. – Wkładem gminy jest samochód Renault, kupiony przed dwoma laty, a wykorzystywany gospodarczo. Do tworzenia spółki non profit zgłosiło się dziewięć osób, ale warunki spełniało siedem z nich. Na tych siedem osób pozyskaliśmy dotację.

Dwie z nich będzie pracowało przy budowie sali gimnastycznej, co zostało uzgodnione z wykonawcą, a pięć osób będzie realizowało prace na rzecz gminy, za które będzie wynagrodzenie. Dwie osoby, które nie zakwalifikowały się do spółki, ale chciały pracować, zatrudnimy przy projekcie „door to door” w charakterze kierowcy i opiekuna osób przewożonych. Myślę, że to sprawiedliwe rozwiązanie. Tworząc spółkę, chcieliśmy wesprzeć osoby z naszej gminy, które chciały stałego zatrudnienia, a wcześniej często pracowały w ramach staży czy robót publicznych. Jeśli spółka będzie się rozwijała, może zwiększyć zatrudnienie tak, jak to miało miejsce w przypadku spółdzielni socjalnej „Słowianki”. Spółdzielnia ta sprawdziła się i wszyscy korzystamy z jej usług, bo w naszej gminie nie było wcześniej tego typu podmiotu.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie utworzenia spółki non profit. Wójt Jabłońska poinformowała jeszcze radę gminy o rozstrzygniętym przetargu na zakup 9-osobowego samochodu w ramach programu „Usługi indywidualnego transportu door to door” (gmina dostała na jego realizację 454 668,55 zł dofinansowania). W postępowaniu wystartował jeden oferent i to od niego gmina Leśniowice kupi za 159 900 zł Forda Transita, którym dowożeni m.in. do lekarzy będą mieszkańcy. Podczas sesji radni podjęli też uchwałę przekazując 20 tys. zł tzw. „pomocy finansowej”, która przeznaczona będzie na nowy wóz bojowy dla chełmskiej jednostki straży pożarnej. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here