Spółka wyda miliony na kary

mpec

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie w tym roku ma wydać ponad 20,4 mln zł na kary za emisję dwutlenku węgla. Ponieważ takich pieniędzy spółka w kasie nie ma, musiała zawrzeć umowę o kredyt z bankiem.

Na 2021 rok chełmskie MPEC do rozliczenia emisji dwutlenku węgla potrzebuje około 86 000 jednostek. Prawie 11 700 ma przyznanych bezpłatnie do wykorzystania. Za pozostałe, czyli 74 300 musi zapłacić. Do tej pory spółka kupiła 6 203 uprawnienia, wydając na ten cel aż 1 686 375 zł. Obecnie MPEC posiada blisko 17 700 jednostek. Jedno uprawnienie obecnie kosztuje w granicach 60 euro i cena ciągle rośnie.

Jeszcze nie tak dawno było to około 50 euro, a przed rokiem kwota ta była niższa o niemal połowę. Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że koszty emisji dwutlenku węgla przynajmniej w części mogą zostać przerzucone na odbiorców energii cieplnej. Spółka, przypomnijmy, po raz drugi w tym roku wnioskowała do Urzędu Regulacji Energetyki o ustalenie nowych, wyższych taryf.

Na zakup wszystkich jednostek do emisji dwutlenku węgla w bieżącym roku MPEC musi wydać 20,4 mln zł, o ile ceny nie wzrosną. Spółka takich pieniędzy nie ma. Dlatego też MPEC zawarło umowę o kredyt w rachunku bieżącym z bankiem. Jak wyjaśnia Biuro Prasowe Prezydenta, spółka obecnie nie korzysta z możliwości zaciągania zobowiązań. Na pytanie czy miasto dokapitalizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, urzędnicy odpowiadają, że rozważane są różne formy wsparcia spółki.

Do sprawy wrócimy. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here