Sposób na zabójczy duet

Servier prowadzi swoją akcję profilaktyczną „Servier dla Serca” już od 16 lat

Nadciśnienia tętnicze, hipercholesterolemia oraz profilaktyka w chorobach układu krążenia to wiodące tematy kolejnej edycji akcji bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców Lublina, którą we wtorek, 2 października Zorganizowana została na placu Zamkowym przez spółkę Servier Polska. Ekspertem tej edycji akcji był prof. Andrzej Wysokiński z Kliniki Kardiologii SPSK nr 4 w Lublinie.


Najbardziej zabójcze

Tegoroczna, XVI już edycja akcji odbywała się pod nieco dwuznacznym tytułem „Zabójczy Duet”, koncentrując się na zagrożeniach, jakie niosą za sobą dwa schorzenia cywilizacyjne: nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia – najczęściej współistniejące czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego – tłumaczy Andrzej Kryński, z obsługującej akcję agencji PRIMUM Public Relations. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego rocznie umiera 17,5 miliona osób. Oznacza to, że ta grupa chorób jest najważniejszą i najczęstszą przyczyną umieralności ludzi na świecie. Ale nie tylko. Choroby te odpowiadają za ponad połowę przedwczesnych zgonów w Europie i od ponad pół wieku królują w statystykach umieralności również w naszym kraju. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce z przyczyn kardiologicznych umiera co roku około 175 tysięcy osób, co stanowi blisko 46 proc. wszystkich zgonów.

Ciśnienie i zły cholesterol

Nadciśnienie tętnicze 2-krotnie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, ale prawidłowe leczenie hipotensyjne zmniejsza to ryzyko o ok. 25 proc.. Wartość ciśnienia tętniczego krwi ma istotny wpływ na śmiertelność i ryzyko występowania chorób układu krążenia, takich jak zawał i niewydolność serca, udar mózgu czy choroby tętnic obwodowych.

Dlatego też nadciśnienie tętnicze wciąż pozostaje najważniejszym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów na całym świecie. W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyczy 32 proc. zdrowej dorosłej populacji, czyli ok. 10,5 mln osób, choć tylko 2/3 chorych wie o swojej chorobie. U pacjentów z nadciśnieniem tętniczym częściej niż w populacji ogólnej występuje hipercholesterolemia, czyli choroba polegająca na zwiększonym stężeniu cholesterolu w osoczu. Jest to schorzenie cywilizacyjne i dotyczy aż 60 proc. dorosłych Polaków w wieku 18-79 lat, czyli blisko 18 mln osób. Jedynie niewielki odsetek z nich ma świadomość swojej choroby − tylko 1/3 chorych wie o tym, a 15 proc. z nich regularnie przyjmuje leki. Jest to szczególnie istotne dla pacjentów z nadciśnieniem, ponieważ terapia dyslipidemii redukuje u nich ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 35 proc.

Ważna jest także świadomość stosowania odpowiedniej diety, jak choćby unikania śmieciowego, fast-foodowego jedzenia. – Fast foody pełne jest konserwantów: mięso nie jest najwyższej jakości i zawiera tzw. wypełniacze, takie jak białko sojowe, błonnik czy bułkę tartą z przyprawami, a pieczywo nie dość, że ma wysoki indeks glikemiczny, to jeszcze zawiera w swoim składzie wiele substancji chemicznych, które mają sprawić, że pozostanie ono dłużej świeże – ostrzegają eksperci SERVIER.

Śledztwo dla zdrowia

– Dostrzegamy ciągle konieczność podniesienia świadomości społecznej na temat czynników ryzyka schorzeń kardiologicznych. Jest to główny cel naszych działań, które podejmujemy w ramach kampanii już od 16 lat Motywem przewodnim akcji jest wątek kryminalny, dlatego będziemy tropić czynniki ryzyka, śledzić postęp tych schorzeń, doszukiwać się niebezpiecznych związków między stylem życia a występowaniem chorób serca, brać pod lupę składniki codziennej diety i inne zasady profilaktyki chorób serca, a dzięki badaniom − trzymać rękę na pulsie − wyjaśnia Katarzyna Urbańska, dyrektor Działu Komunikacji i Spraw Zewnętrznych SERVIER Polska. TAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here