Sprawco przemocy, pakuj manatki!

Postanowieniem prokuratora 37-latek z Chełma ma opuścić lokal, który zajmuje wspólnie z żoną. Mężczyzna jest podejrzany o stosowanie terroru psychicznego nad kobietą od co najmniej dwóch lat.

W poniedziałek (12 kwietnia) policjanci z chełmskiej komendy zatrzymali 37-letniego mieszkańca miasta pod zarzutem znęcania się nad swoją żoną. Jak ustalono naprędce, lubiący sobie wypić „od czasu do czasu” mężczyzna gnębił kobietę od kwietnia 2019 roku praktycznie bez przerwy do momentu zatrzymania.

Mąż-oprawca stosował wyjątkowo wyrafinowaną przemoc – terror psychiczny. Obelgi, pogarda, upokorzenia, urąganie godności, wypędzanie, krzyk i groźby były na porządku dziennym od dwóch lat. Teraz ma to się skończyć. Sprawca przemocy domowej usłyszał zarzuty, a na czas prowadzonego przeciwko niemu postępowania ma pozostawać pod dozorem policji. Otrzymał też nakaz opuszczenia lokum, które zajmuje z żoną oraz zakaz zbliżania się do poszkodowanej na mniej niż 100 m.

Jesteś ofiarą? Zwróć się o pomoc!

Przemoc psychiczna jest równie groźna, co fizyczna. Sprawia taki sam ból, ale nie pozostawia widocznych śladów, przez co jest nawet trudniejsza do udowodnienia. Niesie natomiast poważne konsekwencje dla ofiary i jej otoczenia. Osoby doświadczające tej formy przemocy często nawet nie wiedzą, że mają do czynienia ze znęcaniem. Ich samoocena i poczucie własnej wartości znacząco podupadają. Takie osoby częściej popadają w depresję, tkwią w stanach lękowych, nierzadko też podejmują próby samobójcze.

Tymczasem należy pamiętać, że polskie prawo stanowi, iż sprawca przemocy psychicznej podlega takiej samej karze, co sprawca przemocy fizycznej. O pomoc ofiary jakiejkolwiek formy przemocy domowej mogą zwrócić się do najbliższej jednostki policji, prokuratury czy MOPR. Wsparcie, pomoc psychologiczną i informacje o możliwościach można uzyskać również, dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (800 120 002, infolinia czynna całą dobę). (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here