Śródmieście bardziej zielone

W miejscu po rozebranej kostce do końca roku pojawi się 750 krzewów

Wzdłuż północnej strony Krakowskiego Przedmieście na odcinku od ul. Ewangelickiej do ul. Wieniawskiej powstaje obiecany przez miasto pasek zieleni. Do końca roku pojawi się na nim 750 krzewów gatunku irga błyszcząca.


O utworzenie takiego pasa w miejscu i tak niewykorzystywanego, bo oddzielonego od jezdni słupkami i łańcuchem, fragmentu chodnika apelowali latem tego roku działacze Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

– Zamiast pasa betonowej kostki powstałby zielenic, który nie tylko poprawiłby estetykę tego miejsca, ale również przyjmował nadmiar deszczówki, a podczas upałów obniżał temperaturę – uzasadniał Krzysztof Kowalik z TdNiC.

Wtedy trwał właśnie remont Krakowskiego Przedmieścia i ekolodzy uznali, że to doskonały moment, by przy okazji prowadzonej właśnie modernizacji chodników wzdłuż ulicy, ich pomysł wcielić w życie. Miasto odpowiadało, że projekt zielonych nasadzeń po północnej stronie Krakowskiego Przedmieścia na odcinku od Ewangelickiej do Wieniawskiej, został już wiosną wybrany do realizacji w ramach Zielonego Budżetu, ale nie można go wykonać podczas remontu arterii, bo takie prace nie były ujęte w zakresie tego zadania, ale zostaną zrealizowane jesienią.

Robotnicy mieli za to przygotować miejsce pod nowe nasadzenia. Tak się jednak nie stało i rozebrana kostka, po oczyszczeniu i poprawie podłoża, została położona na nowo. Co do zielonych rabat wzdłuż ulicy urzędnicy jednak dotrzymali słowa. Od ubiegłego tygodnia pracownicy usuwają kostkę pod rabaty, w których zostaną zasadzone krzewy. Przed końcem roku ma się w nich pojawić 750 sztuk irgi błyszczącej. Jak zachwalają urzędnicy ten gatunek jest w pełni odporny na mróz, dobrze znosi upał oraz suszę i nie jest atakowany przez szkodniki. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here