Stanisława Mąka z najważniejszym wyróżnieniem

Stanisława Mąka, twórczyni ludowa z Rożdżałowa w gminie Chełm, została laureatką 46. Nagrody Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. To najważniejsze wyróżnienie dla artystów ludowych w Polsce. Pani Stanisława w pełni na nie zasłużyła, bo jej zasługi artystyczne i to w jaki sposób promuje nasz region, jest nieocenione.

Nagrody im. Oskara Kolberga przyznawane są od 1974 r. Wyróżnia się nimi wyjątkowych artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła artystycznego, w obszarze literatury ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Laureatami zostają utalentowane osoby, kultywujące tradycje kulturowe, folklor i sztukę z regionów, z których pochodzą. Trudno wyliczyć wieloletnie zasługi artystyczne Stanisławy Mąki, mieszkającej w Rożdzałowie artystki ludowej, znanej nie tylko w powiecie chełmskim i regionie.

To ceniona malarka, zajmująca się także wieloma innymi dziedzinami sztuki, w tym wycinanką, rzeźbą, pisankami. Jest laureatką kilkudziesięciu konkursów i przeglądów twórczości ludowej. Jej prace zdobi wiele galerii czy też prywatnych kolekcji w kraju i za granicą. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Stanisława Mąka nie tylko tworzy, ale i przekazuje swoją wiedzę i umiejętności, techniki tworzenia młodszym pokoleniom, podczas różnych spotkań z młodzieżą.

Uroczysta gala wręczenia nagród w 46. edycji Nagrody Kolberga odbyła się 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym niezwykłym wydarzeniu artystce, która tak wspaniale promuje nasz region, towarzyszyła m.in. córka, Anna Szumera, również ceniona chełmska malarka. Nagrodę S. Mące wręczali minister Jarosław Sellin – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Jestem niezwykle szczęśliwa – mówi Stanisława Mąka. – To zaszczyt znaleźć się w gronie nagrodzonych ludzi kultywujących i kształtujących polską kulturę ludową. Ta prestiżowa nagroda dodała mi znowu skrzydeł, bo zostałam zauważona i wyróżniona z tak licznego grona twórców ludowych z terenu całej Polski. Bardzo za to dziękuję. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here