„Stary” żyje dwa wieki

W ramach obchodów Jubileuszu, wydarzeniem października będzie esej autorski „Lear” (na podst. Williama Szekspira), w reżyserii Janusza Opryńskiego i wykonaniu Andrzeja Seweryna. Premiera 20 października o godz. 19.

20 października 1822 roku w Teatrze Zimowym, który dziś znamy jako Teatr Stary w Lublinie, zagrano pierwszy spektakl. Po 200 latach instytucja tętni życiem kulturalnym znacznie bardziej, niż planował to jego budowniczy Łukasz Rodakiewicz. Acz świętuje nader skromnie.


Nieznany jest tytuł owego spektaklu otwarcia. Wiadomo jednak, że wkrótce potem został tu zagrany „Król Lear” – pierwszy udokumentowany spektakl teatru przy ul. Jezuickiej. 200 lat później, 20 października 2022 roku w tychże murach – w inscenizacji nieco innej niż dramat znany z klasycznych wystawień – w postać Leara wcieli się Andrzej Seweryn. O zagraniu tej roli marzył również bohater spektaklu „Minetti. Portret artysty z czasów starości”, jaki wkrótce wystawi tu warszawski Teatr Polonia. Starego Minettiego zagra Jan Peszek – ubiegłoroczny laureat Nagrody Gong Danutki.

– Jubileusz 200-lecia naszego teatru, był pretekstem, by jak najlepiej poznać historię tego miejsca. Przez dwa lata wraz z zespołem historyków teatru i kina badaliśmy jego przeszłość. Wiedzę, którą zdobyliśmy chcemy teraz podzielić się z widzami m.in. podczas wtorkowych spotkań z cyklu „Bitwa o kulturę”. Będziemy podczas nich rozmawiać m.in. z przedstawicielami rodziny Makowskich, do których przez półtora wieku należał budynek teatru, wspominać wybitnych artystów, którzy występowali na tej scenie – to m.in. Ludwik Solski, Gabriela Zapolska czy Ida Kamińska, a także odkrywać nieznane dotąd powszechnie fakty i ciekawostki – mówi Karolina Rozwód, dyrektor Teatru Starego.

Unikatowa wystawa, koncerty

Znacznie więcej o historii Teatru Starego możemy się dowiedzieć oglądając nową, stałą ekspozycję przygotowaną w foyer. Będzie dostępna dla widzów przed każdym z wydarzeń repertuarowych począwszy od 20 października. Obchody jubileuszu 200-lecia istnienia oraz 10-lecia wznowienia działalności zwieńczy koncert jazzowy „200/10” specjalnie z tej okazji napisany przez Marcina Maseckiego. Ponadto, jak zawsze w repertuarze „Starego” znajdziemy koncerty – tym razem premierowe utwory zaprezentują m.in. Lubelska Federacja Bardów i VooVoo, spektakle – m.in. „Wujaszek Wania” Teatru Ludowego z Krakowa, debaty o kulturze i literaturze – gośćmi będą m.in. Sylwia Chutnik i Agata Tuszyńska, filmy – a tu w sposób szczególny poleca się przedpremierowy pokaz dokumentu „Syndrom Hamleta”. Będą też wydarzenia dla najmłodszej publiczności, gdyż na afisz powraca jakże lubiane przez dzieci przedstawienie „Skarb”. Dla starszych dzieci z kolei m.in. premierowa prezentacja sztuki Grażyny Lutosławskiej pt. „Lustro”. W cyklu „Kino Staromiejskie zaprasza” obejrzymy szereg filmów, wśród których wyróżnia się thriller „Coma”.

Co na afiszu „Starego”?

W końcówce września – już tylko 26-go o godz. 18. w Kinie Teatru Starego film „Zupa nic”, a 27-go o 18. Bitwa o kulturę: Lubelski Teatr Wiedeński. Na scenie Ewa Benesz, Mariusz Makowski, prowadzi Łukasz Drewniak.

Październik rozpocznie 1-go o godz. 19 „Łyżka dziegciu w beczce miodu” – projekt muzyczno-teatralny: Gabriela Jaskuła, Piotr Bublewicz. 2-go o 17 w ramach Filmowa Niedziela: „Pamiętniki Tatusia Muminka”. 3-go o 18 Kino w Teatrze Starym: „Syndrom Hamleta” – po filmie spotkanie z reżyserką i bohaterami filmu. 4-go o 18 Bitwa o kulturę: Sztukmistrze z Lublina. Na scenie: Joanna Reczek-Szwed, Jakub Szwed, Grzegorz Kondrasiuk. 9-go o 17 „Lustro”. Premierowe czytanie performatywne sztuki Grażyny Lutosławskiej. 10-go o 18 Kino w Teatrze Starym: „Drive My Car”. 11-go o 18 Bitwa o kulturę: Grajmy, a potem zobaczymy, co dalej… Występują: Barbara Maresz, Dorota Jarząbek-Wasyl. 15-go o 16 baśń dla dzieci: „Księżniczka Muzalinda. Muzyczna Korrida”.

W ramach obchodów Jubileuszu, wydarzeniem miesiąca będzie esej autorski „Lear” (na podst. Williama Szekspira), którego premiera w Teatrze Starym 20 października o godz. 19. Tenże spektakl następnie: 21-go o 19 (w tłumaczeniu na język migowy), a po spektaklu spotkanie z Andrzejem Sewerynem. Kolejne wystawienia „Leara”: 22-go o godz. 16 i o 20 oraz 23-go o godz. 16 i o 20.

24-go o 18. Kino Staromiejskie oferuje film „Judeł gra na skrzypcach”. 28-go o 19 „Minetti. Portret artysty z czasów starości” – spektakl Teatru Polonia z Warszawy, opowieść o starym aktorze, który czeka na obiecaną rolę króla Leara w tamtejszym teatrze. Po spektaklu spotkanie z twórcami przedstawienia. 29-go o godz. 17 ponowne wystawienie tej sztuki.

Listopad w Starym

4-go i 5-go o godz. 19 Lubelska Federacja Bardów, koncert „Nowe Piosenki w Teatrze Starym”. 6-go o 17 Filmowa Niedziela zaprasza dzieci na „Mama Mu wraca do domu”. 7-go o 18 Kino w Teatrze Starym: „Sonata”, reż. Bartosz Blaschke. 8-go o 18 Bitwa o kulturę: Nie tylko z loży, czyli teatr w XIX-wiecznym Lublinie. Na scenie: Anna Nowak, Jarosław Cymerman. 15-go o 18 Bitwa o kulturę: Świat utracony, lecz nie zapomniany. Wystąpi Piotr Nazaruk, prowadzący Łukasz Drewniak. 16-go o 19 Łukasz Jemioła w koncercie „Aż tylko to” – autorski repertuar w klimacie bluesa. 20-go o 16 dla dzieci z cyklu Księżniczka Muzalinda „Amerykański sen”. 21-go o 18 Kino w Teatrze Starym: „Film balkonowy” – po projekcji spotkanie z reżyserem. 25-go o 19 sztuka „Wujaszek Wania” Teatru Ludowego z Krakowa (reż. Małgorzata Bogajewska) – po spektaklu spotkanie z twórcami. 26-go o 17 ponownie „Wujaszek Wania”. 27-go o 17 „Las się żyje” – spektakl dla dzieci. 29-go o 18 Bitwa o kulturę: Żonglerka. Wystąpi Agata Tuszyńska, prowadząca Grażyna Lutosławska.

Końcówka roku

1 grudnia o godz. 19 Katarzyna Groniec w koncercie „Niektóre sytuacje”. 3 grudnia o godz. 12 i o 13:30 oraz 4 grudnia o godz. 16 i o 17:30 przedstawienie dla najmłodszych dzieci „Skarb” reż. Leszek Mądzik. 5-go o 18 Kino w Teatrze Starym proponuje film „Wszystkie nasze strachy”. 6-go o 18 Bitwa o literaturę. Prowadzący Michał Nogaś. 10-go o 19 koncert w ramach projektu „200/10” z kompozycjami Marcina Maseckiego na zamówienie Teatru Starego. 11-go o 16 dla dzieci z cyklu Księżniczka Muzalinda „Podróż do Laponii”.

12-go o 18 Kino Staromiejskie zaprasza na film „Coma” reż. Michael Crichton. 13-go o 18 Bitwa o literaturę: Tyłem do kierunku jazdy. Wystąpi Sylwia Chutnik. 17 i 18 grudnia o godz. 19 zespół VooVoo – koncert promujący nową płytę warszawskich artystów.

Sprzedaż biletów odbywa się w kasie teatru oraz przez witrynę Internetu. Jednak dyrekcja przypomina, że pierwszeństwo obsługi mają widzowie w kolejce do kasy. Na telefony i maile będzie odpowiadać w dalszej kolejności.

Marek Rybołowicz