Stawiamy na ekologiczny transport miejski

Miasto podpisało z firmą Solaris dwie umowy na zakup łącznie 12 autobusów elektrycznych. Wartość zawartych kontraktów wynosi ponad 32 miliony złotych.


– „W niecodziennych warunkach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, podpisaliśmy dwie umowy z firmą Solaris na dostawę łącznie 12 elektrycznych autobusów. Wartość zawartych kontraktów przekracza 32 mln złotych. To kolejne inwestycje w bezemisyjny transport miejski” – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Chodzi o dwa przetargi rozstrzygnięte w marcu przez ZTM. Za 7 autobusów elektrycznych miasto zapłaci ok. 18,8 mln złotych brutto, a za 5 elektrobusów – około 13,4 mln złotych. W obu przetargach zwyciężyła firma Solaris, mająca swoją siedzibę niedaleko Poznania, która jako jedyna złożyła oferty. Oznacza to, że za ponad 32 miliony złotych Solaris dostarczy do Lublina łącznie 12 autobusów elektrycznych. – Wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu, a jego oferta nie podlega odrzuceniu i jest najkorzystniejsza pod względem przyjętych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia kryteriów oceny ofert – czytamy w uzasadnieniu decyzji wydanej przez ZTM.

Dostawa siedmiu pojazdów jest planowana w listopadzie 2021 roku. Zostaną one skierowane do obsługi linii nr: 1, 6 i 7. W przypadku mniejszego przetargu dostawa 5 autobusów elektrycznych jest planowana w kwietniu 2022 roku. Będą one kursować na linii numer 2. – Pojazdy będą niskopodłogowe, o długości 12 metrów, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, monitorowane, klimatyzowane, wyposażone w biletomaty z możliwością płatności kartą i gotówką, bramki liczenia pasażerów oraz trzy podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych – wylicza Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w ZTM.

Grzegorz Rekiel