Stok gotowy do sezonu

Choć sezon zimowy ruszy za około dwa miesiące, w Kumowej Dolinie już został ustawiony wyciąg narciarski. Chełmski MOSiR chce przygotować obiekt na czas, by nie zaskoczyła go zima. Do uruchomienia stoku brakuje jeszcze odbiorów technicznych i śniegu.

Utworzony kilka lat temu stok narciarski w Kumowej Dolinie w ostatnim czasie został wydłużony. Do tej pory trasa liczyła sobie około 150 m, a w tym roku będzie miała prawie 200 metrów. Jej długość może nie powala na kolana, ale jest lepiej, niż było.
Dłuższy będzie też wyciąg, który przed kilkoma dniami został ustawiony w Kumowej Dolinie. Na szczycie wzniesienia pojawiły się również nowe słupy oświetleniowe, a zarządzający stokiem Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dokupił 30 nowych kompletów nart z butami. Dzięki temu będzie dysponować 80 zestawami do wypożyczenia. MOSiR jak widać, chce być w pełni przygotowany do sezonu, by zima go nie zaskoczyła.
– Zarządca obiektu przygotowuje teren i wyciąg do odbiorów technicznych – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Zgodnie z procedurami może potrwać to kilka tygodni, stąd wyciąg został ustawiony już na początku października. Gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, stok zostanie uruchomiony.
Podobnie jak w latach poprzednich w Kumowej Dolinie czynne będą dwa wyciągi. Główny – 200-metrowy oraz tzw. ośla łączka – niewielkie wzniesienie służące do nauki jazdy na nartach.
Cały czas trwają też prace związane z uruchomieniem trzeciej trasy. Zgodnie z planami miałaby ona przebiegać z najwyższego punktu wzniesienia w kierunku północnym, a następnie łukiem schodzić do podstawy stoku. Nowa trasa byłaby obsługiwana tym samym wyciągiem narciarskim co 200-metrowa. Choć widać już jej zarysy, do dokończenia nowego stoku potrzeba jeszcze sporej ilości ziemi.
– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przyjął w tym roku bardzo dużo ziemi i wciąż ją przyjmuje – wyjaśnia prezydent Fisz. – Mimo wszystko, aby z nowej trasy narciarze mogli korzystać bezpiecznie, musi zostać usypane bardziej łagodne zbocze.
W tym sezonie wypożyczalnia sprzętu i kasa sprzedająca karnety będzie zlokalizowana w dotychczasowym miejscu, na parterze budynku amfiteatru. Docelowo na potrzeby funkcjonowania stoku mogłyby być zaadaptowane inne pomieszczenia. Pracują nad tym projektanci, którzy przygotowują dokumentację przebudowy amfiteatru i jego otoczenia.
W trakcie ostatniego sezonu narciarskiego w Chełmie, MOSiR sprzedał około 4 000 karnetów. Jednocześnie z prowadzonej przez miejską jednostkę wypożyczalni sprzętu narciarskiego skorzystano blisko 1500 razy. O tym, czy wynik ten zostanie pobity w najbliższym sezonie na wydłużonym już stoku, zadecydują w głównej mierze warunki atmosferyczne, bo to od nich zależy, jak długo stok będzie czynny. (ptr)