Stresujący wzrost czynszu

– Przez 10 lat czynsz za mieszkanie w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wzrósł mi niemal dwukrotnie – żali się nam Czytelnik z osiedla XXX-lecia. Nie zanosi się, by ta tendencja odwróciła się. Mało tego – będzie jeszcze drożej.

Nasz rozmówca wprowadził się do jednego z bloków należących do Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przed około dziesięciu laty. Za mieszkanie ok. 55 m kw. płacił wówczas czynsz ok. 350 zł miesięcznie. – Nie wliczając w to rachunków za prąd, które przychodzą oddzielnie – opowiada mężczyzna. Dziś opłata za to samo mieszkanie wynosi już ok. 650 zł.

– Gdy czytam w państwa gazecie wywiad z panią prezes ChSM, która chwali się, że budżet Spółdzielni po raz kolejny jest na plusie, to zastanawiam się, czy nie mogłoby to przełożyć się na zmniejszenie naszych opłat czynszowych – dodaje. Według mieszkańca Chełma mieszkanie w ChSM jest niewspółmiernie drogie. – Mam znajomą, która przeprowadziła się do Warszawy i płaci za mieszkanie, co prawda nieco mniejsze niż moje, ok. 450 zł miesięcznie. A ile zarabia się w Chełmie, a ile w Warszawie? – irytuje się Czytelnik.

Na obniżkę czynszu się jednak nie zanosi. Maciej Cieślak, wiceprezes ChSM, przypomina, że większość opłat składających się na rachunki za mieszkanie, jest niezależna od Spółdzielni. Mowa o centralnym ogrzewaniu i podgrzaniu wody, cenie wody zimnej i odprowadzenia ścieków, gazie, prądzie, wywozie nieczystości i podatku od nieruchomości. Co do nadwyżki budżetowej to wiceprezes Cieślak informuje, że zważywszy na bardzo duże potrzeby w zakresie prac remontowych i inwestycyjnych od wielu lat przeznaczana jest ona na fundusz remontowy i fundusz zasobowy.

– Korzystają z niej wszyscy mieszkańcy, ponieważ nadwyżka rozdzielana jest kluczem powierzchniowym – mówi Cieślak. – Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmują mieszkańcy na walnym zgromadzeniu ChSM. Ten kierunek pozwala na realizację szerszego zakresu prac remontowych, także na korzystanie ze środków unijnych przez zapewnienie wkładu własnego. Dodatkowo informujemy, że pomimo wzrostu kosztów eksploatacji w 2021 r. nie podwyższaliśmy opłaty eksploatacyjnej – podsumowuje. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here