Strzelnica gotowa

Prace ziemne dobiegły końca, teren jest ogrodzony, a regulamin zatwierdzony. W drugiej połowie lutego nastąpi oficjalne otwarcie strzelnicy w Hannie, którego pomysłodawcą jest Liga Aktywności Strzeleckiej (LAS).

– W piątek odbyło się walne zebranie stowarzyszania Ligi Aktywnego Strzelectwa (LAS) – mówi Grażyna Kowalik, wójt Hanny. – Mam przyjemność poinformować, że nową siedzibą stowarzyszenia została Hanna. Dzięki temu już w najbliższych tygodniach będzie można korzystać z gminnej strzelnicy i pod okiem wykwalifikowanych instruktorów strzelać z broni palnej. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do sekretariatu Urzędu Gminy, gdzie można wypełnić formularz i tym samym zostać członkiem stowarzyszenia LAS – zachęca Kowalik.
Prezesem i pomysłodawcą stowarzyszenia jest Bernard Błaszczuk, na co dzień pogranicznik, radny gminy Wyryki i wielki propagator ciekawych form spędzania wolnego czasu. To właśnie LAS odkryło i przywróciło świetność starej strzelnicy w Hannie. W ubiegłym roku zakończono wszystkie prace budowlane. Teraz pomysłodawcy czekają tylko, aż przyjedzie kurier z zamówionymi znakami i olaminowanym regulaminem. – Wszystko mamy już dopięte na ostatni guzik – mówi Błaszczuk. – Regulamin jest zatwierdzony, budowlanka też. Czekamy jedynie na montaż odpowiednich oznaczeń i w drugiej połowie lutego będziemy świętować otwarcie obiektu – dodaje prezes.
Pierwotnie stowarzyszenie LAS miało siedzibę w rodzinnym Adampolu Błaszczuka, ale z różnych względów zostało przeniesione do Hanny. – Nie ukrywam, że od tej gminy otrzymaliśmy wielką pomoc, więc myślę, że chociażby z tego względu strzelnica powinna być kojarzona z tą gminą – wyjaśnia Błaszczuk. – Poza tym zdecydowały względy praktyczne. Raz, że lokalizacja jest o wiele bardziej atrakcyjna, dwa – mamy nadzieję na pozyskanie środków na rozbudowę strzelnicy z programu „Strzelnica w każdym powiecie”, a o to może aplikować tylko samorząd, na terenie którego znajduje się taki obiekt – dodaje prezes. – Jednak głównym i nadrzędnym celem jest nie popularyzacja strzelectwa, a odciągnięcie dzieci i młodzieży od komputerów i propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu. Wychodzę z założenia, że aby to się udało, należy uczniów zainteresować czymś zupełnie innym i niespotykanym. Oprócz strzelectwa planujemy wprowadzenie zajęć ze strzelania z łuku, będziemy organizować marsze na orientację, zajęcia terenowe itp. Myślę, że będzie to świetna alternatywa dla młodych ludzi – dodaje Błaszczuk. (bm)