Studenci poznali wyniki rekrutacji

Lubelskie uczelnie ogłosiły wstępne wyniki rejestracji na studia na rok akademicki 2022/23. Wśród najpopularniejszych kierunków były m.in. lingwistyka stosowana, psychologia, italianistyka, kryminologia czy finanse i rachunkowość. Teraz przyszli studenci mają czas na podjęcie ostatecznych decyzji i dopełnienie formalności.


W roku akademickim 2022/2023 Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował blisko 4800 miejsc na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich, a w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się blisko 16 500 osób.

– Dane te są porównywalne z rokiem ubiegłym – po zamknięciu systemu rejestracji odnotowaliśmy wówczas 16 100 chętnych –- i tym samym satysfakcjonujące dla naszej uczelni. Mamy nadzieję, że przełoży się to na liczbę osób, które w najbliższych dniach dokonają finalizacji procesu rekrutacji i tym samym złożą dokumenty na studia w UMCS – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce, w tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się tutaj: lingwistyka stosowana, profil angielski z hiszpańskim – stacjonarne I stopnia (17,40 osób na jedno miejsce); lingwistyka stosowana, profil angielski z niemieckim – stacjonarne I stopnia (12,10); kryminologia – stacjonarne I stopnia (11,68); biologia, specjalność: biologia medyczna – stacjonarne I stopnia (10,60).

Największym zainteresowaniem kandydatów (pod względem liczby rejestracji na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich) w 2022 roku cieszyły się zaś: psychologia (1386 rejestracji), prawo (936) i kryminologia (847).

Jeśli przyszli studenci nie złożą dokumentów na wybrane kierunki i pojawią się na nich wolne miejsca, to 25 lipca komisja rekrutacyjna ogłosi takowe informacje.

Szczegóły są dostępne na stronie: www.rekrutacja.umcs.pl.

Italianistyka w modzie

Na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w tym roku zgłosiło się ponad 5 tysięcy kandydatów, co oznacza wynik o czterysta osób lepszy niż w roku ubiegłym. Dla kandydatów przygotowano ponad 2400 miejsc na prawie 60 kierunkach studiów pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich.

Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce, najlepiej wypadła w tym roku italianistyka w trybie zdalnym – tutaj było 6,45 osób na 1 miejsce. Dalej było wielu chętnych na psychologię (6,24), kryminologię (4,74), pielęgniarstwo (3,6), filologię angielską (3,7) i zarządzanie (3,26).

Wolne miejsca na poszczególnych kierunkach zostały ogłoszone 21 lipca. Oferta jest dostępna po zalogowaniu na tej stronie: https://rekrut.kul.lublin.pl/info.html.

Studia inżynierskie dalej bardzo popularne

Wyniki rekrutacji ogłosiła również Politechnika Lubelska. Na 1950 miejsc, na 24 kierunkach na studiach stacjonarnych I stopnia, zgłosiło się 4200 kandydatów. To porównywalny wynik z rokiem ubiegłym. Do przyjęcia na I rok zostało zakwalifikowanych 2450 osób.

W tegorocznej rekrutacji do wyboru były dwie nowości: inżynieria pojazdów na Wydziale Mechanicznym oraz inżynieria recyklingu na Wydziale Inżynierii Środowiska.

Jak się okazało, hitem podczas tegorocznej rekrutacji były kierunki prowadzone przez Wydział Zarządzania: finanse i rachunkowość (10,4 osób na 1 miejsce), zarządzanie (7,3), marketing i komunikacja rynkowa (7,0) oraz inżynieria logistyki (5,4).

– Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kierunki: budownictwo, architektura, mechatronika oraz inżynieria multimediów. Informatykę chciało studiować 715 kandydatów, a uczelnia przygotowała dla nich 240 miejsc – dodaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.

Jeśli komuś nie udało się dostać na wymarzony kierunek lub nie zdążył się zarejestrować w pierwszym terminie, do 22 lipca mógł wziąć udział w II turze rekrutacji na 17 kierunków, np. budownictwo, elektrotechnikę, inżynierię multimediów, zarządzanie i inżynierię produkcji czy inżynierię bezpieczeństwa.

Narzekać na wyniki rekrutacji nie mogą również władze Uniwersytetu Przyrodniczego, na który w tym roku zarejestrowało się 6492 kandydatów, z czego chętnych na studia stacjonarne było aż 5303 – to o 236 osób więcej niż w ubiegłym roku. Na rok akademicki 2022/23 uczelnia przygotowała na I rok studiów 2010 miejsc.

Najwięcej chętnych było na kierunkach: analityka weterynaryjna, gdzie o 1 z 30 miejsc rywalizowało aż 9,1 osób; weterynaria – 8,6; behawiorystyka zwierząt – 4,1; architektura krajobrazu – 3,8; biotechnologia – 3,5 oraz geodezja i kartografia – 3,3.

Do 25 lipca uczelnia zamieścić ma komunikat o zwolnionych miejscach, a jeśli na niektórych kierunkach pozostaną wolne miejsca, to zostanie ogłoszony II nabór na studia.

Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie internetowej uczelni.

MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here