Stulecie Muzeum

Muzeum Ziemi Chełmskiej w tym roku obchodzi setną rocznicę powstania. W ramach jubileuszowych obchodów zaplanowano wystawy, lekcje muzealne i inne wydarzenia kulturalne.

Muzeum Ziemi Chełmskiej powstało w 1919 roku przy Gimnazjum Państwowym im. Stefana Czarnieckiego z inicjatywy dyrektora tej placówki Wiktora Ambroziewicza, ówczesnego działacza społecznego. Placówka ma bogatą historię. Została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymywała też pamiątkowe medale i listy gratulacyjne Województwa Lubelskiego, a także Medal Wojewody Lubelskiego.

Z okazji jubileuszu 100-lecia w placówce zaplanowano okolicznościowe imprezy, które potrwają do grudnia 2020 r. Najbliższe wydarzenie kulturalne to wystawa czasowa „Grafiki Kazimierza Szwainowskiego”, która rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa do 30 listopada br. W planach są także inne wystawy okolicznościowe, m.in. „Jeden wiek – wiele dróg”.

Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie, „Obecność przeszłości”, „Sztuka jest KUL”. Jedna z wystaw zatytułowana „Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie”, jest możliwa dzięki realizowanemu przez chełmskie muzeum projektowi pod nazwą „Zakup kolekcji obrazów Zenona Waśniewskiego (1891-1945) do zbiorów Muzeum w Chełmie” w ramach programu „Kolekcje muzealne 2019”, dofinansowanego przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Zaplanowano zakup 48 obrazów Z. Waśniewskiego w celu powiększenia muzealnej kolekcji malarstwa XX wieku, związanych z Chełmem. Prace te będą eksponowane na organizowanej w ramach obchodów jubileuszowych wystawie od 11 grudnia br. do 16 grudnia 2020 r. Wydrukowany zostanie informator wystawy, zakładki do książek, magnesy, karty pracy do lekcji muzealnych. (opr. mo)