Stulno zyska nową szosę

Trwa drogowa passa włodawskiego starostwa. W ubiegłym tygodniu pozyskało ono ponad milion złotych dofinansowania do przebudowy szosy w Stulnie (gm. Wola Uhruska). Inwestycja ruszy już w przyszłym roku.

Stan powiatowej szosy biegnącej przez Stulno od lat pozostawia wiele do życzenia. Nawierzchnia w wielu miejscach jest nie tylko dziurawa i nierówna, ale też mocno chropowata. Wszystko ma zmienić się być może już w przyszłym roku. Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, dostał w ubiegłym tygodniu potwierdzenie, że wniosek o dofinansowanie tej inwestycji zyskał akceptację.

– Całość budżetu opiewa na ponad 2,1 mln zł, przy czym samo dofinansowanie wyniesie ponad 1 mln zł, czyli ok. połowę wszystkich kosztów – cieszy się starosta i po szczegóły odsyła do Adama Panasiuka, etatowego członka zarządu odpowiedzialnego za tę inwestycję.

– Projekt ma formę „zaprojektuj i wybuduj” – wyjaśnia Panasiuk. – Oznacza to, że nie dysponujemy dokumentacją techniczną, a za jej przygotowanie będzie odpowiedzialna firma, która również będzie wykonawcą inwestycji. Przetarg na jej wyłonienie ogłosimy jeszcze w tym roku. Być może pod koniec kolejnego rozpoczną się pierwsze prace, a całość na pewno zostanie ukończona w roku 2021. Ze względu na brak miejsca nie przewidujemy powstania chodnika. Będzie za to szersza szosa oraz utwardzone pobocza po obu stronach drogi – wyjaśnia Panasiuk.

Nowy asfalt pojawi się na całej długości tej miejscowości – od zjazdu z drogi wojewódzkiej nr 816 do torów kolejowych na zachodzie wsi. (bm)