Sukcesy uczennic Czarnieckiego

Karolina Krawczuk (L) i Maria Lik

Maturzystki I Liceum Ogólnokształcącego Maria Lik i Karolina Krawczuk zostały laureatkami konkursu: „Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury”, organizowanego przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodatkowo wygrały też XXI Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

Eliminacje XXI Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim odbywały się w Warszawie, w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystartowały w nim trzy tegoroczne maturzystki I LO: Maria Lik, Karolina Krawczuk i Renata Bernat. Wszystkie pomyślnie przeszły do finału, który odbył się 6 kwietnia w Krakowie. Uczestniczki musiały rozwiązać test składający się ze 100 pytań. Wśród 96 laureatów konkursu znalazły się Maria Lik i Karolina Krawczuk, które w ramach nagrody mogły wybrać swoje wymarzone studia na UJ. Maria zdecydowała się na kognitywistykę, a Karolina na zarządzanie kulturą. Uroczyste wręczenie indeksów odbyło się 7 kwietnia w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
A już 8 kwietnia dziewczęta wygrały kolejny konkurs, również organizowany przez UJ. Najpierw maturzystki musiały napisać esej na wybrany temat o aktualnych problemach humanistyki. – Ja wybrałam „Słowo i obraz we współczesnych mediach”, natomiast Karolina „Współczesne obowiązki literatury” – mówi Maria Lik.
Później chełmianki stanęły przed komisją rektorów i profesorów UJ. Musiały wylosować tematy i przez dziesięć minut o nich opowiadać. Maria trafiła na: „Stereotypy etniczne w dyskursie publicznym”, a Karolina: Czy młodzieży potrzebne są autorytety?”. Później komisja zadawała im pytania. Maria zajęła I miejsce, a Karolina V. Obie uczennice przygotowała do nauczycielka języka polskiego Anna Popielewicz. (sr)