Superekologiczny Dzień Ziemi

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej razem z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zapraszają 20 kwietnia na jedenaste obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi. Tego dnia odbędą się również jubileuszowe, dziesiąte obchody Ogólnopolskiego Dnia Geografa.


Wykłady, zajęcia dla szkół, warsztaty, gry terenowe, wystawy i konkursy – pracownicy i studenci UMCS jak zwykłe przygotowali szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych. W sumie na gości czeka około stu różnych propozycji, m.in. przyrodnicze otwarte wykłady: Rafała Sieka pt. „Tajemnice poleskich bagien”, prof. dr hab. Bogusława Kaszewskiego, o miejskich wyspach ciepła na przykładzie Lublina czy Andrzeja Tomickiego, o sztuce spełniania marzeń. Prelekcje przygotowali także pracownicy Poleskiego Parku Narodowego czy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Na uczniów czekają liczne warsztaty, konkursy, quizy, zagadki. Zmierzą się z zadaniami geograficznymi w specjalnie przygotowanych escape roomach. Poznają tajniki map, gleby, jakości naszego powietrza, rozpoznawania rodzajów polskich drzew czy badania pogody. W strefie GeoArt czekali będą studenci Wydziału Artystycznego, którzy zapraszają na warsztaty artystyczne poświęcone naturze. Tego dnia zobaczyć będzie można również interesujące wystaw – np. w Zakładzie Geoekologii i Paleogeografii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej można obejrzeć wystawę „Chrońmy mokradła”.

Wystawa pokazująca gatunki zwierząt żyjące w strefie polarnej zostanie zaprezentowana w sali 312D. W Bibliotece Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej dostępna będzie natomiast wystawa fotografii Anny Pawłowskiej, „Twarze świata”. Na wydarzenie wstęp jest wolny, a wykłady, które będą odbywać się w auli im. E. Romera, mają charakter otwarty. Swoje stoiska przygotują też m.in. lubelskie parki narodowe, Lasy Państwowe czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 a zakończy o 14.00. (EM.K.)