Światełko w tunelu bezrobocia

Nastąpił przełom na rynku pracy w Chełmie i powiecie chełmskim. Po raz pierwszy od wielu miesięcy bezrobocie nie poszybowało u nas w górę, tylko minimalnie spadło.

Początek roku przyniósł kolejny wzrost poziomu bezrobocia. W powiecie chełmskim na koniec stycznia br. wynosiło ono 13,5 proc., a w Chełmie 12,5 proc. Ostatnie dane Urzędu Statystycznego w Lublinie dotyczą stanu na koniec lutego br. i są bardziej optymistyczne niż poprzednie. Wynika z nich, że stopa bezrobocia w Chełmie wyniosła 12,2 proc., a w powiecie chełmskim 13,3 proc. (podczas, gdy w kraju wynosiło 6,5 proc., a w województwie lubelskim 8,5 proc., czyli tyle, ile miesiąc wcześniej).

Spadło ono niewiele, ale to i tak przełom, bo przez ostatni rok bezrobocie u nas bez przerwy rosło. Przed miesiącem Regina Półkośnik z Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie, mówiła na łamach „Nowego Tygodnia”, że w styczniu zawsze rejestruje się najwięcej bezrobotnych. W chełmskim pośredniaku mieli nadzieję, że sytuacja poprawi się w najbliższym czasie i tak też się stało.

Wpływ na to ma między innymi fakt, że o tej porze roku sporo osób rozpoczyna roboty publiczne. Najnowsza statystyka chełmskiego pośredniaka odzwierciedla stan na koniec marca br. (ale to urząd statystyczny wylicza stopę bezrobocia, podając ją niejako z „miesięcznym” opóźnieniem). Wynika z niej, że zarejestrowanych w chełmskim PUP było 6551 osób bezrobotnych, podczas gdy miesiąc wcześniej 6915 osób, czyli o 364 więcej.

Z ewidencji bezrobotnych wyłączono w marcu br. 931 osób, z czego 352 z powodu podjęcia pracy. Przez pierwszy kwartał w chełmskim PUP zarejestrowało się łącznie 1940 osób bezrobotnych, z czego 1096 to mieszkańcy powiatu chełmskiego, a 844 to chełmianie.

W marcu br. zarejestrowało się 567 bezrobotnych, w tym 309 z powiatu chełmskiego, 258 z Chełma. Jednak dla porównania w marcu ub.r. zarejestrowało się mniej bezrobotnych niż obecnie – 479. Wtedy też poziom bezrobocia w Chełmie sięgał 10,9 proc., a w powiecie chełmskim – 12,1 proc. Jest więc co odrabiać. Tak czy inaczej, ostatni miesiąc przyniósł światełko w tunelu. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here