Świdnicka kranówka nie jest zła

Źródełko z kranówką działa już m.in. w świdnickim kinie Lot

Jest ich już kilka, ale docelowo ma być jeszcze więcej. Miejska spółka Pegimek chce ustawić w świdnickich szkołach poidełka, z których uczniowie będą napełniać swoje butelki i bidony bieżącą wodą lub po prostu z nich pić. Ostatnio takie źródełko Pegimek zainstalował na terenie kina „Lot”.


Jak ostatnio informowaliśmy, z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego pierwszoklasiści ze świdnickich podstawówek otrzymali od miejskiej spółki Pegimek upominki – m.in. kolorowanki poświęcone ważnej roli wody i butelki filtrujące wodę.

– Uznaliśmy, że takie butelki przydadzą się dzieciom bardziej niż kolejny gadżet – mówi Jerzy Irsak, prezes P. K Pegimek. – Chcemy edukować i już od najmłodszych lat zachęcać do tego, by pić wodę z kranu, tym bardziej, że świdnicka kranówka poza kamieniem nie ma wad, a same zalety.

Pegimek przygotował ponad 400 takich paczek i zakłada, że będzie to część większej akcji edukacyjnej poświęconej niezastąpionej roli wody.

W ramach tej samej akcji w świdnickich szkołach być może powstaną także źródełka, z których spragnieni uczniowie mogliby nabierać wody do butek lub po prostu się napić. Pomysł chwali miejski radny Waldemar Białowąs (KO), który sam niedawno proponował, by poidełka zainstalować także przy miejskich placach zabaw, czy innych często uczęszczanych przez świdniczan miejscach, argumentując, że to nie tylko praktyczne, ale i ekologiczne rozwiązanie.

– Mamy już zmodernizowane poidełko na placu Konstytucji 3 maja, na terenie Parku Avia i w bibliotece oraz kinie. Chcemy to kontynuować. Myślimy o tym, aby takie źródełka pojawiły się we wszystkich szkołach oraz być może w budynkach użyteczności publicznej. Wbrew pozorom nie są to jednak tanie „rzeczy”, więc chcielibyśmy zasilić realizację tego pomysłu jakimiś dotacjami, a na razie nie ma takiej możliwości. Dlatego na chwilę się z tym wstrzymujemy, bo być może uda się nam to połączyć z innym projektem – dodaje prezes Irsak.

Chodzi o zagospodarowanie terenu studni nr 9, położonej w pobliżu ulic Nowej i Dywizjonu 303. Spółka chciałaby, aby powstała tu ścieżka edukacyjna, którą mogliby odwiedzać uczniowie świdnickich szkół, a także wszyscy zainteresowani tematem wodociągów świdniczanie. (w)