Świdniczanie odliczają tygodnie…

…do czasu kiedy będą mogli popluskać się i porelaksować w „Parku Avia”. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to już 1 kwietnia, bo inwestycja jest na ukończeniu – w baseny wewnętrzne są już napełnione wodą, wszystkie urządzenia są już zamontowane i rozpoczęły się pierwsze odbiory.


Jak co miesiąc zaglądamy na budowę Parku Avia, czyli kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej. Inwestycja rozpoczęta jesienią 2018 roku miała powstać w ekspresowym tempie i zakończyć się w lutym 2020 roku. I choć na początku wielu wątpiło, czy w tak krótkim czasie uda się zrealizować tak duże przedsięwzięcie, to okazuje się, że martwili się niepotrzebnie.

– Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy na etapie prac wykończeniowych i rozpoczęliśmy już pierwsze procedury odbiorowe. W zeszłym tygodniu gościliśmy Polski Związek Pływacki, który pozytywnie zweryfikował nasz główny basen pod kątem organizacji zawodów sportowych – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z formy Warbud, która jest wykonawcą inwestycji, bo inwestycja przebiega terminowo i bez większych problemów, a nasi inspektorzy cały czas kontrolowali przebieg i efekty prowadzonych prac.

W międzyczasie ratusz znalazł najemców dwóch z trzech lokali usługowych mających działać na terenie obiektu. W większym powstanie restauracja, a w mniejszym, punkt handlowy. Trwają poszukiwania najemcy trzeciego lokalu, przeznaczonego pod fitness i siłownię. – Pod koniec stycznia odbędzie się licytacja, i z tego co wiem są chętni. Jeśli jednak znowu się nie uda to zaadoptujemy pomieszczenie na jakieś miejskie potrzeby, a później ponownie ogłosimy przetarg – wyjaśnia M. Dmowski.

Park Avia ma kosztować ponad 50 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków własnych miasta, w tym z kredytu, ale samorządowi w październiku ubiegłego roku udało się pozyskać blisko 4 mln dofinansowania z ministerstwa sportu i turystyki. Ratusz liczy jednak, że to nie ostatnia ministerialnie ministerialne wsparcie dla tej inwestycji. Do tego po jej zakończeniu samorząd dostanie ok. 7 mln zł zwrotu podatku VAT.

Świdniczanie już nie mogą się doczekać kiedy kompleks będzie gotowy i dopytują o ceny biletów.

– Cennik nie jest jeszcze przygotowany. Pracujemy nad nim. Ceny będą podobne do tych obowiązujących np. w Aqua Lublin, czy Centrum Łabędzia w Lublinie – zapowiada wiceburmistrz Dmowski.

Baseny marzeń

W Parku Avia pod dachem, oprócz basenu o wymiarach 25 na 12,5 m, pływalni rekreacyjno-szkoleniowej o wymiarach ok. 12,5 na 7,5m, będą jeszcze m.in. brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie, wanny z hydromasażem oraz część gastronomiczna i fitness. Na zewnątrz będzie basen ze strefami rekreacyjnymi i masażu, wodny plac zabaw dla dzieci, basen do nauki pływania i zjeżdżalnie. Powstaną też podświetlane sauny, m.in. fińska i turecka, miejsce do odpoczynku z leżankami i tężnią solankową, wytwornica pary i śniegolodu, balia do schładzania. Elementy wyposażenia będą utrzymane w żółto-niebieskiej kolorystyce nawiązującej do tradycyjnych barw MKS Avia Świdnik.

Oprócz wodnych atrakcji na zewnątrz zaplanowano też boiska do piłki nożnej plażowej i siatkówki plażowej, dwa boiska do koszykówki, siłownię i plac do parkuru. Całym kompleksem będzie zarządzać MKS Avia Świdnik. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here