Świdnik dał przykład

Były ewenementem na skalę całego kraju; formą protestu przeciw propagandzie ówczesnej władzy, ale też wyrazem solidarności świdniczan. Mowa o świdnickich spacerach. W tym roku przypada ich 36. rocznica.


5 lutego 1982 roku to data, którą zna i której pamięta wielu mieszkańców naszego miasta. Właśnie wtedy po raz pierwszy, o godz. 19.30, w porze nadawania „Dziennika Telewizyjnego”, świdniczanie wyszli na ulice. W ten sposób wyrażali swój sprzeciw kłamstwom propagandy ówczesnej władzy. Spacerowali w centrum miasta – ulicą Sławińskiego (dziś Niepodległości). Akcja z dnia na dzień gromadziła coraz więcej osób. Władze miasta, aby rozprawić się z tym protestem, wprowadziły godzinę policyjną. Rozpoczynała się o godz. 19, świdniczanie zaczęli więc spacerować o godzinie 17. Niektórzy protestowali też, wystawiając włączone telewizory w oknach. Przykład ze Świdnika wzięli mieszkańcy innych miast, w tym Lublina i Puław. Za swoją postawę społeczność miasta otrzymała w 1982 roku symboliczną nagrodę nielegalnej Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
W najbliższy poniedziałek, 5 lutego, świdniczanie będą wspominać wydarzenia sprzed 36 lat. O godz. 19 Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na plac przy fontannie, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym świdnickie spacery zostaną złożone kwiaty. Następnie uczestniczy przejdą ulicą Niepodległości do MOK-u. Tam wysłuchają koncertu pt. „Smak wolności’. Na scenie zaprezentują się Piotr Selim, chóry Arion, Salve Regis, św. Kingi, Tercja oraz chór Gminy Kurów. W ramach upamiętnienia świdnickich spacerów 14 lutego w MOK odbędą się warsztaty dla młodzieży oraz koncert Bartasa, wokalisty zespołu Sztywny Pal Azji. Dzień później, 15 lutego Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz MOK zaproszą na wykład w ramach Akademii Niepodległości, który poprowadzi dr hab. prof. nadzw. Marcin Kruszyński. Spotkanie odbędzie w bibliotece o godz. 17. (w)