Świecące patrole

Odblaski dają kierowcy szansę na zauważenie pieszego lub rowerzysty znaczenie szybciej

Setki opasek i breloków odblaskowych rozdali pieszym w minioną środę w centrum Lublina policjanci i przedstawiciele WORD. Zmasowane działania prewencyjne odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji „Świeć przykładem”.


– Osoby korzystające z odblasków dają szansę kierującemu na zauważenie ich nawet z odległości 200 metrów. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimowych. Dlatego lubelscy policjanci każdego roku przypominają niechronionym użytkownikom ruchu drogowego, że odblaski powinny być nieodzownym elementem ubioru podczas jesienno-zimowej aury – ostrzega nadkomisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy KMP Lublin. – Ten „drobiazg” daje kierowcy szansę na zauważenie pieszego lub rowerzysty znaczenie szybciej.

Warto pamiętać, że pieszy bez odblasków w porze wieczorowo-nocnej jest widoczny dla kierowcy z około 30 metrów. Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 kilometrów na godzinę wynosi w przybliżeniu 60-75 metrów. Chociaż obowiązujące przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, to warto także zaopatrzyć się w nie, przemieszczając się po ulicach miast czy wsi – dodaje.

Dlatego już po raz kolejny mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przy współpracy z lubelskim WORD zainicjowali działania prewencyjne. (l)