Święcica wzmocniona swoimi

Kuratorium oświaty zgodziło się na likwidację filii szkoły podstawowej w Wólce Tarnowskiej. Za to wójt odpuściła szkole w Święcicy, do której mimo oczekiwanych od placówki oszczędności trafiają nawet nowi nauczyciele, m.in. powiatowy radny z PSL Jarosław Wójcicki. Kto wie, może dzięki nim szkoła się „uchowa”?

Wójt Wierzbicy Zdzisława Deniszczuk już w ubiegłym roku starała się robić porządki w gminnej oświacie. Chciała zlikwidować szkołę podstawową w Święcicy i czteroklasową filię wierzbickiej szkoły podstawowej w Wólce Tarnowskiej. Spotkało się to z bardzo ostrym sprzeciwem mieszkańców, rodziców i nauczycieli – zwłaszcza ze Święcicy – którym wójt przed wyborami obiecywała pozostawienie szkoły w spokoju. Mimo petycji, próśb a nawet pikiety podczas sesji rada gminy zgodziła się na likwidację obu placówek. Plany wójt pokrzyżowało jednak kuratorium oświaty, które wydało w tej sprawie negatywne opinie, blokując likwidację.

Pod koniec minionego roku wójt wróciła do sprawy porządkowania oświaty. Z dużym wyprzedzeniem odbyły się spotkania i konsultacje a rodzicom i nauczycielom ze Święcicy zapowiedziano, że szkoła nie zostanie zlikwidowana, ale przekazana do prowadzenia oświatowemu stowarzyszeniu. Wójt zaplanowała nawet dla radnych wyjazd do jednej ze szkół, prowadzonych przez stowarzyszenie, aby na własne oczy przekonali się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Ale niespodziewanie z planów przekazania wycofała się. Na początku roku radni z Wierzbicy podjęli uchwałę tylko w sprawie likwidacji filii w Wólce Tarnowskiej a w minionym tygodniu kuratorium oświaty wydało w tej sprawie pozytywną opinię. Dlaczego, skoro nie zgodziło się na likwidację rok wcześniej?

– Powodów było kilka – mówi Arkadiusz Kwieciński, dyrektor chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty. – Zaważyły względy demograficzne. Zmniejszyła się liczba uczniów. W ubiegłym roku było ich 21 – łącznie z oddziałem przedszkolnym a w tym roku jest już tylko 15 – 9 uczniów i 6 przedszkolaków.

Pogorszyły się także warunki lokalowe. – W wyniku opinii straży pożarnej piętro budynku, w którym mieści się szkoła, zostało wyłączone i dzieci mogą się uczyć tylko na parterze – mówi A. Kwieciński. – Jest też pozytywna opinia ze strony rodziców i nauczycieli dotycząca zamiaru likwidacji filii. Poza tym warunki do nauki i zaplecze sportowe są zdecydowanie lepsze w Szkole Podstawowej w Wierzbicy.

Trudno polemizować z takimi argumentami. Ale za to mieszkańcy i nauczyciele ze Święcicy mogą odetchnąć z ulgą. Przynajmniej na rok. Wójt nie dość, że nie zlikwidowała ani nie przekazała placówki stowarzyszeniu, to najwyraźniej ją „wzmacnia” swoimi ludźmi. Miejsce nauczycielki, która prowadziła zajęcia z matematyki i informatyki a przeszła na urlop macierzyński, zajęły dwie nowe osoby. Matematykę prowadzi była pracownica starostwa powiatowego, a informatykę powiatowy radny z PSL Jarosław Wójcicki, który stracił niedawno stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie pomimo tego, że PiS, które przecież rządzi miastem, jest w koalicji z PSL w powiecie. Podobno Wójcicki miał za złe i staroście Piotrowi Deniszczukowi, i wicestaroście Jerzemu Kwiatkowskiemu (PiS), że nie pomogli mu utrzymać stanowiska. Wygląda na to, że już im tę stratę wybaczył.

Niektórzy mają nadzieję, że dzięki nowym nauczycielom wójt na dobre odpuści szkole w Święcicy. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here