Święto Niepodległości w Kamieniu

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Dariusz Stocki – wójt gminy Kamień wraz z Beatą Taras – sekretarz gminy Kamień i Zbigniewem Czerwonką – przewodniczącym Rady Gminy Kamień złożyli wiązanki i zapalili znicze w miejscach pamięci poległych bohaterów.

Odwiedzili mogiłę „Nieznanego Żołnierza Polskiego” w Andrzejowie, upamiętniającą poległych w walce z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Oddano hołd ofiarom mordu na rodzinie Charlińskich oraz poległym w walce z funkcjonariuszami UB Żołnierzom Oddziału Zbrojnego „WiN” przy pomniku w Haliczanach. Delegacja złożyła wiązanki także przy posadzonych przy szkołach „dębach pamięci”, upamiętniających mord na polskich oficerach w Katyniu i Charkowie: w Strachosławiu (w hołdzie kapitanowi Józefowi Bocheńskiemu zamordowanemu w Katyniu) oraz w Kamieniu (w hołdzie majorowi Włodzimierzowi Skibińskiemu zamordowanemu w Charkowie).

Kolejne upamiętnione miejsce znajduje się przy poradni w Pławanicach, a poświęcone jest plutonowemu Aleksandrowi Starczukowi, zamordowanemu w Katyniu. Zapalono też światełko przy świetlicy w Kamieniu, gdzie upamiętniona jest kolejna ważna postać – porucznik Zbigniew Florkiewicz. Odwiedzono też pomnik „Nieznanego żołnierza” w Pławanicach, gdzie upamiętniono pomordowanych w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

Złożono wizytę na cmentarzu w Kamieniu, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy insurekcji Kościuszkowskiej dowodzonych przez gen. Józefa Zajączka, poległych w bitwie z wojskami rosyjskimi pod Chełmem. W miejscach pamięci przy gminnych szkołach delegacji z urzędu towarzyszyli uczniowie, harcerze oraz dyrektorzy szkół: Alicja Nafalska (Strachosław) i Edyta Ośko (Kamień). Z powodu epidemii tradycyjne „biegi niepodległościowe” organizowane w Pławanicach nie odbyły się. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here