Święto patrona w SP nr 47

Jak co roku, 19 marca w Szkole Podstawowej Nr 47 w Lublinie, w rocznicę śmierci patrona tej placówki Józefa Ignacego Kraszewskiego rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs dla uczniów klas V-VIII o tym wybitnym pisarzu.


Zdalna nauka starszych roczników, w połączeniu z zakazem organizowania masowych imprez, wynikającym ze stanu epidemii, spowodowały w tym roku zmianę regulaminu oraz formuły konkursu. Uczestnicy mogli przystąpić do testu ze znajomości życia i twórczości Kraszewskiego lub napisać pracę literacką na podstawie wybranego utworu pisarza.

Przed turniejem uczniowie otrzymali materiały źródłowe dotyczące życia oraz twórczości artysty – biogram autorstwa Zbigniewa Pielechowskiego – pełniącego przez wiele lat funkcję dyrektora SP 47, a także utwór pisarza, z którym należało się wcześniej zapoznać.

W tegorocznej, już dziewiątej edycji, udział wzięli uczniowie z siedmiu szkół z Mętowa, Snopkowa, Kalinówki, SP 17 w Poznaniu oraz lubelskich SP 4, 24 i 21. Jury w składzie Joanna Pielechowska (przewodnicząca), Anna Górska, Renata Mąka i Magdalena Szymczuk w części biograficznej pierwsze miejsce przyznało Marii Pytce, uczennicy 8 klasy z SP w Snopkowie. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Gargol z 7 klasy SP 4 w Lublinie (nauczyciel prowadzący – Anna Woźniak-Łakota). Wyróżnienie otrzymała także Zuzanna Szczerba z klasy 7 w SP 4.

W kategorii literackiej wygrał Mateusz Jurkiewicz (klasa 7 w SP 17 w Poznaniu). Drugie miejsce zajęła Magda Harasim (klasa 7 w SP 21 w Lublinie, nauczyciel prowadzący Marta Lipińska), a trzecie Julia Żola (klasa 7 w SP im. Jana Pawła II w Mętowie, nauczyciel Elwira Martys-Górna).

Wyróżnienia otrzymali: Hanna Kuźnicka (klasa 6, SP im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce, nauczyciel prowadzący Dorota Cękalska), Agnieszka Marek i Amelia Jusiak (klasa 7, SP 21 w Lublinie, nauczyciel prowadzący Marta Lipińska) oraz Maria Pytka (klasa 8, SP im. J.I. Kraszewskiego w Snopkowie, nauczyciel prowadzący Maria Jastrzębska – Szkutnik).

Uczniowie SP 47 uczestniczyli z kolei w szkolnych konkursie wiedzy o patronie, a także plastycznym.

Laureatami pierwszego z konkursów zostali: Maja Małaj, Aleksander Smoliński i Aleksandra Żółkowska z klasy 7a oraz Maja Grzanka, Iga Krzywicka i Wiktoria Małolepsza z klasy 7b.

W drugim konkursie, adresowanym do uczniów klas IV-VIII SP 47 zgłoszono aż 140 prac. Zadanie polegało na wykonaniu miniatury pracy plastycznej inspirowanej baśnią „O królewnie czarodziejce” autorstwa Kraszewskiego, zawierającej nie tylko literę, ale też ilustrację dotyczącą tekstu, przy którym została umieszczona.

Komisja składająca się z nauczycieli i pracowników szkoły w wyniku głosowania wyłoniła laureatów: 1. miejsce – Milena Jurkowska z klasy 5b. 2. miejsce – Amelia Próchniak z klasy 6b, 3. miejsce ex aequo – Maria Pęcak i Małgorzata Łukasik z klasy 7a. opr. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here