Symbol siły i długowieczności

W sadzeniu dębu uczestniczyli również najmłodsi lublinianie

Przy nowym moście na Bystrzycy posadzono drzewo, które ma symbolizować długowieczność Lublina. – Będzie z nami przez co najmniej kolejne 700 lat – mówił prezydent Krzysztof Żuk, wbijając pierwszą łopatę.


– To dąb szypułkowy o obwodzie pnia wynoszącym 68 centymetrów. Jest on 20-letnią sadzonką ze szkółki polsko-niemieckiej – wyjaśniała Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni
Dąb posadzono w minioną środę. Razem z prezydentem miasta za łopaty chwycili seniorzy i dzieci. – Znakomity wybór. Oby dąb symbolizował nas, mieszkańców i to miasto – mówili obserwatorzy.
– Dąb łączy w tym miejscu historię Lublina oraz jego nowoczesne oblicze. Znajduje się w sąsiedztwie mostu, stadionu, ale też parku Ludowego, do którego rewitalizacji się przygotowujemy. Kolejne drzewa i krzewy znajdą się w budowanym parku Zawilcowa. Dbamy o zielony Lublin razem z mieszkańcami – podkreślał prezydent Żuk.
Dlaczego właśnie dąb ma być symbolem Lublina? – Jest drzewem typowym dla krajobrazu Lubelszczyzny, silnie zapisanym w historii i kulturze 700-letniego miasta. Wybrane drzewo osiąga okazałe rozmiary i sprawia majestatyczne wrażenie. Jest symbolem długowieczności i siły – wyjaśnia Katarzyna Duma z urzędu miasta Lublina. BCH