Mimo upływu czasu i coraz częstszych zapowiedzi nadchodzącej czwartej fali pandemii szczepienia przeciwko Covid-19 w powiecie chełmskim niemal ustały. Nadal najmniej zaszczepionych mieszkańców jest w gminie Rejowiec Fabryczny, chociaż jest tam Masowy Punkt Szczepień. Niewiele lepiej jest w gminie Wierzbica, w której jest drugi taki punkt w powiecie.

Szczepienia w całym kraju wyhamowały. Ten trend niepokoi lekarzy, którzy wieszczą jesienią czwartą falę zachorowań. – Ci, którzy nie przyjęli szczepionek będą pierwszymi, którzy jesienią zachorują i zasilą puste dzisiaj szpitale – przewidują medycy.

Statystyki pokazują, że najmniej szczepią się mieszkańcy ściany wschodniej, w tym województwa lubelskiego. Widać to także po liczbie osób zaszczepionych w gminach powiatu chełmskiego.

Tylko w jednej liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców przekroczyła 40 proc. Chodzi o miasto Rejowiec Fabryczny (40,2 proc.). Co ciekawe, o ile najwięcej zaszczepionych mieszkańców jest z Rejowca Fabrycznego, to najmniej jest w okalającej miasteczko gminie Rejowiec Fabryczny. Pierwszą dawką zaszczepiło się tam 31,3 proc. mieszkańców a w pełni zaszczepionych jest na razie tylko 28,6 proc. A przecież to w Kaniem jest Masowy Punkt Szczepień. Drugi taki punkt powstał w Wierzbicy, ale i to nie miało za dużego wpływu na liczbę zaszczepionych tam ludzi. Wierzbica jest dopiero na szóstym miejscu pod względem liczby zaszczepionych  (44,5 proc.). Po Rejowcu Fabrycznym najwięcej zaszczepiło się dotąd mieszkańców gminy Dubienka (39,6 proc.). Kolejne są Leśniowice (38 proc.), Białopole (36,7 proc.), Wojsławice (35,6 proc.). W gminie Kamień pełną dawkę przyjęło 34,4 proc. mieszkańców, w gminie Żmudź 33,5 proc. a w gminie Ruda-Huta 33,2 proc. W gminie Rejowiec, jedynej w której nie ma punktu szczepień, 32,6 proc. mieszkańców zdecydowało się mimo to na zastrzyk. Dotychczas najmniej zaszczepiło się mieszkańców gmin: Siedliszcze (32,4 proc.), Chełm (32,1 proc.), Dorohusk (31,5 proc.) i Sawin (30,4 proc.). To za mało, aby uzyskać populacyjną odporność na Sars-CoV-2.

Dla porównania – wśród mieszkańców miasta Chełma jest 43,8 proc. osób w pełni zaszczepionych. (bf)