Szedł środkiem jezdni. Nie żyje

Na nieoświetlonym odcinku drogi dostawczy samochód śmiertelnie potrącił idącego środkiem jezdni i bez odblasków mężczyznę. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę, bo tego feralnego dnia nie był to jedyny wypadek z udziałem pieszego.

We wtorkowe popołudnie (23 listopada), niemal w tym samym czasie w dwóch różnych częściach powiatu chełmskiego doszło do dwóch wypadków drogowych z udziałem pieszych. Jeden z nich zakończył się tragicznie.

– Pierwszy miał miejsce w Buśnie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem dostawczym marki Volkswagen, 50-letni mężczyzna z Leżajska, jadąc w kierunku Chełma, w obszarze niezabudowanym i nieoświetlonym, na prostym odcinku drogi, w trakcie wymijania z innym samochodem potrącił pieszego – informuje starszy sierżant Angelika Głąb-Kunysz z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Dochodziła godzina 17, było już ciemno i mżyło. Tymczasem 61-letni mężczyzna poruszał się w kierunku dostawczego auta bez jakichkolwiek elementów odblaskowych na ciemnym ubraniu i, co gorsza, środkiem jezdni!

Policjanci na miejscu podjęli reanimację i prowadzili ją do czasu przybycia karetki pogotowia. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Niestety, w wyniku poniesionych obrażeń zmarł.

Strażacy-ochotnicy z Białopola przez kilka następnych godzin oświetlali teren policyjnym technikom, którzy zabezpieczali ślady na miejscu wypadku. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie. Ciało pieszego zostało zabezpieczone celem wykonania sekcji zwłok, trwają też przesłuchania świadków. Wyniki zleconych badań krwi rozwieją wątpliwości, czy mężczyzna, który szedł środkiem drogi aby na pewno był trzeźwy. Do sprawy powołany zostanie też pewnie biegły z zakresu ruchu drogowego, który oceni, czy kierujący VW miał szansę uniknąć potrącenia.

Pijany pieszy zmorą kierowców

Drugi wypadek, również z udziałem pieszego, miał miejsce w Łowczy-Kolonii. 30-latek poruszał się niewłaściwą stroną drogi, bez żadnych odblasków, za to z ponad 2 promilami alkoholu w organizmie.

Kierujący Fiatem Ducato 61-latek z gminy Sawin potrącił pijanego lusterkiem poza obszarem zabudowanym na prostym odcinku drogi. 30-latek z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala, ale jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Policja apeluje o rozwagę

Mundurowi apelują o rozwagę i bezpieczeństwo na drodze. Przypominają, że pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania nadjeżdżającemu pojazdowi. Idąc po poboczu lub jezdni, jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. – Elementy odblaskowe mogą uchronić nas przed utratą życia, dlatego warto je posiadać na odzieży lub podręcznych przedmiotach – podkreśla starszy sierżant Głąb-Kunysz (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here