Sześć milionów za wynajem

Choć od kilku lat Urząd Marszałkowski w Lublinie ma nową, imponującą siedzibę przy ul. Grottgera 4, to wciąż rocznie wydaje blisko 6 mln złotych na wynajem powierzchni biurowej od prywatnych deweloperów. Najwięcej na siedzibę departamentów EFS przy Czechowskiej 19 (ok. 1,3 mln zł rocznie) i RPO przy Stefczyka 3B (ok. 2,6 mln zł). Być może stąd pojawiły się pogłoski, że urząd chce wybudować w Lublinie swój drugi biurowiec i skończyć z wynajmem.


Po mieście krąży nawet plotka, że nowy budynek mógłby powstać na miejscu obecnego dworca autobusowego na Podzamczu, który wkrótce zostanie przeniesiony w okolice dworca PKP. Ten teren należy do Lubelskich Dworców, spółki samorządu województwa.

– Na ten moment Zarząd Województwa Lubelskiego nie ma w planach budowy nowej siedziby urzędu – dementuje te doniesienia Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa lubelskiego, ale przyznaje, że kilkukrotnie o potrzebie budowy gmachu, do którego przeniesione byłyby departamenty, które obecnie znajdują się w budynkach i pomieszczeniach wynajmowanych na Zarządzie jednak rozmawiano.

Patrząc na przekazane nam przez rzecznika zestawienie ile Urząd Marszałkowski wydaje na wynajem powierzchni biurowej (i stawki czynszu), budowa swojego budynku, który pomieściłby wszystkie ulokowane w wynajmowanych obiektach departamenty, wydaje się jak najbardziej racjonalna.

I tak przy ul. Czechowskiej 19 od lat wynajmowane są pomieszczenia od spółki Lalak Properties dla Departamentu Wdrażania EFS. Za 1722 metry kwadratowe urząd płaci 111 330,52 zł (ok. 1,33 mln zł rocznie), czyli blisko 65 zł za mkw.

Przy Stefczyka 3B koszty za metr wynajmowanej powierzchni są nieco mniejsze, bo 53 zł, ale i biurowiec jest większy. Departamenty Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO) i Departament Realizacji EFRR zajmują aż 4160 mkw, za wynajem których trzeba zapłacić spółce Orion Office i Grażynie Leńczuk (od niej urząd wynajmuje I piętro) dokładnie 220 789,92 zł, czyli ok. 2,65 mln rocznie (53 zł za mkw).

Przy Stefczyka 3 UMWL wynajmuje 133 mkw na Biuro Rzecznika Środków Europejskich i Biuro Energii DŚ i ZN za 7022,92 zł miesięcznie, 180,28 mkw dla Departamentu Koordynacji Projektów za 9524,77 zł miesięcznie oraz 388,49 mkw dla Biura Certyfikacji oraz Biura Projektu AZBEST za 20 513,78 zł miesięcznie (łącznie wynajem Stefczyka 3 kosztuje rocznie ok. 450 tys. zł).

Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w budynku NOT, gdzie mieszczą się Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych oraz Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi, UMWL wynajmuje blisko 2 tys. mkw za 121 181,57 zł miesięcznie (ok. 1,45 mln rocznie).

W sumie jak policzyliśmy w Lublinie za wynajem blisko 8,6 tys. mkw Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego płaci niemal pół miliona (490,36 tys.) miesięcznie, czyli prawie 6 milionów złotych rocznie!

Nasze wnioski, że urząd powinien się pokusić o budowę swojego biurowca potwierdza jeden z lubelskich przedsiębiorców z branży nieruchomości. – Przy takich kosztach na pewno warto rozważyć budowę nowej siedziby lub kupno budynków dla urzędników. Mam na przykład do zaoferowania biurowiec o pow. 1000 mkw za 5 milionów złotych lub wynajmem powierzchni biurowej prawie o połowę taniej niż dotychczas wynajmują je urzędnicy, bo za 25 zł za mkw – mówi tygodnikowi.

Przypomnijmy! Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego z Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy alejach Racławickich i Grottgera, oddana do użytku na początku 2016 roku, ma ponad 28 tys. m.kw. (użytkowa niemal 18 tys. m.kw.) i kosztowała ponad 89,5 mln zł. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here