Sześciolatki w przedszkolach za darmo

Świetna wiadomość dla rodziców dzieci 6-letnich. Od 1 stycznia br., poza opłatą za wyżywienie, nie będą ponosić kosztów związanych z pobytem swoich pociech w przedszkolach.

Wraz z nastaniem nowego roku zmieniły się przepisy i ministerstwo finansów będzie przekazywać samorządom subwencje na dzieci 6-letnie, które uczęszczają do oddziałów przedszkolnych. – To oznacza, że rodzice nie zapłacą nawet złotówki za pobyt swojej pociechy w przedszkolu, ani też za dodatkowe zajęcia – wyjaśnia Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty w chełmskim magistracie. – Placówki będą pobierały opłaty wyłącznie za wyżywienie, ale tylko za „wsad do kotła”.
Do tej pory rodzice 6-latków, którzy w przedszkolu przebywali dłużej niż 5 godzin, płacili co miesiąc czesne. Wysokość opłaty była uzależniona od liczby godzin spędzonych w placówce. – Moje dziecko przebywa w przedszkolu do 16.00 i miesięcznie z wyżywieniem płacę niespełna 200 zł. Cieszę się, że teraz zapłacę tylko za jedzenie – mówi matka jednego z przedszkolaków.
Do tej pory samorządy dostawały niewielką subwencję na dzieci 6-letnie, która nie pokrywała wszystkich kosztów. – Było to około 130 zł na dziecko miesięcznie. Teraz dostaniemy od 3 do 4 tys. zł rocznie na jednego sześciolatka. Nie jest to subwencja tak wysoka, jak na ucznia w szkole, ale skoro takie przepisy weszły w życie, musimy je zaakceptować i się do nich dostosować. (ptr)