„Szkieletor” zniknie z krajobrazu

Wygląda na to, że po przeszło 30 latach rdzewiejąca konstrukcja w końcu zniknie z krajobrazu Czubów

Na ulicy Jutrzenki i Różanej mogą wyrosnąć kolejne bloki. Miasto chce zmienić wygląd tego terenu – zamiast metalowego „szkieletora” mają być bloki i zieleń. Jest zgoda na zdemontowanie stalowej konstrukcji niedokończonej hali sportowej.


Wysoka metalowa budowla, górująca nad krajobrazem ulicy Jutrzenki to spadek po PRL-u. W tym miejscu miała powstać w 1983 r. hala sportowa z basenami i boiskami do piłki nożnej. Minęło już ponad 30 lat, a budowa nie ruszyła. Nadzieja na zmianę pojawiła się w 1998 roku, kiedy obiektem zainteresowała się włoska spółka Idea–Italia. Niestety, Włosi nic na tym terenie nie zrobili, więc po latach sądowego sporu miasto odzyskało ponownie działkę. O grunty upomnieli się byli właściciele, wywłaszczeni w PRL pod budowlę osiedla Ruta. Starania o zmianę miejscowego planu zagospodarowania na tym terenie z terenów sportowo-rekreacyjnych i dopuszczenie do budowy wielorodzinnej rozpoczęły się dwa lata temu. Teraz szkielet ma zostać rozebrany a teren zostanie zabudowany przez deweloperów. Na miejscu ma jednak pozostać sporo zieleni. Konsultacje społeczne w tej sprawie prowadzone były przez miejskich planistów m. in. w kwietniu br.

Nowy plan – będą bloki

Od lipca br. w rejonie ulic Jutrzenki i Różanej ostatecznie zmienił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zamiast istniejącego obecnie parkingu będą bloki mieszkalne. Na ich parterach mogą mieścić się lokale usługowe. Tu bloki będą najwyższe, maksymalna wysokość to sześć kondygnacji. Niższe budynki staną bliżej wąwozu. Naturalne wyniesienie terenu w tej okolicy ma być zachowane. Zadbano również o drzewa, zwłaszcza te cenniejsze. Okazałe lipy, klony, jesiony, czereśnie i wierzby położone bliżej wąwozu mają zostać zachowane. W planie zapisano również konieczność nowych nasadzeń. Na planowanym osiedlu mają być też place zabaw dla dzieci o powierzchni minimum 100 metrów i wielopoziomowy parking przy ulicy Różanej.

Mieszkańcy dzielnicy Czuby mają obawy czy nie dojdzie do powtórzenia sytuacji z powstałym nie tak dawno osiedlem „Wiśniowy Sad”, które na osiedlu Ruta zablokowało ruch w okolicach ulic Dziewanny i Różanej i pozbawiło mieszkańców tych ulic miejsc parkingowych. Miejsca do zaparkowania udało się częściowo pozyskać dopiero w wyniku przeprowadzonego na jesieni 2017 remontu ulic Różanej i zmiany organizacji ruchu na tej ulicy na jednokierunkowy. Obawy budzi też przepustowość ulicy Jutrzenki, na której zwiększy się ruch samochodów. Rada dzielnicy Czuby Północne ma nadzieję, że przy okazji budowy w tym rejonie zostanie nieco wyprofilowana ulica Jutrzenki, która od ulicy Filaretów na wysokości NZOZ „Venus” i przychodni skręca pod ostrym kątem w lewo. Budowę na Jutrzenki i Różanej rozpocznie w pierwszym półroczu 2019 roku spółka Idea Invest. Przed nią jeszcze demontaż metalowego „szkieletu” hali.

Emilia Kalwińska