Szkolne kuchnie głodne remontu

Zaplecze kuchenne trzech miejskich podstawówek wymaga pilnej modernizacji. Chodzi o szkoły przy ul. Plażowej (SP nr 7), ul. Pana Wołodyjowskiego (SP nr 38) i ul. Kosmowskiej (SP nr 34). Sanepid od dawna alarmuje, że w tych placówkach może dojść do zamknięcia stołówek, jeśli te nie zostaną wyremontowane. Lubelski Ratusz odkłada jednak ogłoszenie przetargów na realizację tych inwestycji.

O sprawie już pisaliśmy w maju br., w materiale „Sanepid w końcu je zamknie”, kiedy to w sprawie fatalnego stanu kuchni w SP nr 7 interweniowali radni Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka) i Zdzisław Drozd (PiS). – Wedle posiadanych przez nas informacji obecny stan kuchni w tej szkole stwarza realne zagrożenie, niedopuszczenia placówki do funkcjonowania w zakresie wydawania posiłków, co w istotny sposób rzutować może na prawidłową działalność szkoły – napisali radni we wspólnej interpelacji do prezydenta Krzysztofa Żuka, dopominając się o remont pomieszczenia i wymianę sprzętu.
W odpowiedzi sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki, zapewnił ich, że po rozstrzygnięciu przetargu na rozbudowę Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej oraz przetargu na budowę obiektu biurowego przy ul. Leszczyńskiego zostaną podjęte działania dla zapewnienia środków finansowych na ten cel, wyliczając, że modernizacja kuchni wedle przygotowanych przez miasto dokumentów może kosztować nawet 1,2 mln zł.
Obydwa przetargi zostały rozstrzygnięte. W sumie miastu udało się zaoszczędzić na nich ok. 400 tys. zł (w przypadku rozbudowy ZS nr 12 zaoszczędzono ok. 3 mln zł, ale do budowy biurowca trzeba było dołożyć ok. 2,6 mln zł – przyp. aut.). To najwyraźniej za mało, by można było ruszyć z remontem kuchni w SP nr 7, nie mówiąc już o zapleczu gastronomicznym w SP nr 38 (gdzie też już jest gotowa dokumentacja) i SP nr 34, gdzie na remont i wyposażenie trzeba wydać po ok. 2-2,5 mln zł. Ratusz nie planuje bowiem póki co ogłaszać przetargu, ani na remont kuchni w SP nr 7, ani w SP nr 38.
– Aktualnie realizujemy szereg zadań inwestycyjnych w szkołach i placówkach oświatowych m.in. z zakresu termomodernizacji, przebudowy i rozbudowy szkół, prowadzimy również wszystkie niezbędne remonty w szkołach. Priorytetem są zadania rozpoczęte w ubiegłym roku oraz realizowane ze środków unijnych – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Ratusza, podliczając, że łączna wartość tegorocznych zadań oświatowych wyniesie ponad 85 mln zł. – Miasto dysponuje zarówno dokumentacją projektową dla modernizacji kuchni w Szkole Podstawowej nr 7, jak i 38, jak również zadania te zostały ujęte w budżecie. Niemniej na tę chwilę decyzja o ogłoszeniu postępowań dla tych zadań i rozpoczęciu robót nie została jeszcze podjęta – przyznaje Głazik.
Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here