Szlak misiów

Jedenaście figurek niedźwiadków stanęło w Chełmie. Mieszkańcom się podobają. – Ich twórca – rzeźbiarz Piotr Makała – mówi, że było to spore wyzwanie, ale nad chełmskimi niedźwiadkami pracowało mu się nawet lepiej niż nad wrocławskimi krasnalami.

Piotra Makała z okolic Wrocławia prowadzi autorską pracownię rzeźbiarską „Wytwórnia Rzeźby”. To uznany artysta i rzeźbiarz. Z pasją realizuje rzeźby, scenografie czy miniatury zabytków w stali, brązie, ceramice, drewnie, sztucznym kamieniu, betonie. Jest współautorem figurek wrocławskich krasnali. Jest też twórcą kilkunastu niedźwiadków, które w ubiegłym tygodniu stanęły w dziewięciu lokalizacjach w Chełmie, przy najważniejszych, najbardziej znanych miejscach, tworząc nowy, miejski szlak. Piotr Makała w ubiegłym tygodniu uczestniczył w montażu misiów w Chełmie.

– Praca nad kilkunastoma figurami, które utworzą szlak w mieście to duże wyzwanie – mówi Piotr Makała. – Rozpoczęliśmy tę pracę w styczniu. Proces rzeźbienia trwa, ale dużo czasu zajęły prace przy samym projektowaniu. Osiągnięcie takiego efektu wizualnego wymagało wielu konsultacji. Ostateczny rys niedźwiadkom nadała Agnieszka Sulimierska, bo figurki powstały na podstawie jej szkiców. Duże zaangażowanie było też ze strony departamentu promocji i kultury chełmskiego ratusza.

Zapytany o to, czy lepiej mu się pracowało przy wrocławskich krasnalach czy przy niedźwiadkach, rzeźbiarz odpowiada, że przy chełmskich figurkach. Niedźwiadki są prawie o połowę większe niż krasnale.

Prezydent Chełma na swoim fejsbukowym profilu zamieścił zdjęcie zamontowanego przed ratuszem niedźwiadka w garniturku z teczką z podpisem:

„Na „mieście mówią”, że mam sobowtóra, ale ja przecież nie noszę okularów. Jak się Wam podobają nasi nowi przyjaciele?”. Większość komentarzy jest pozytywnych. Niedźwiadki ustawiono w następujących lokalizacjach: przy wejściu do Urzędu Miasta Chełm (ul. Lubelska 65) – niedźwiadek w garniturku z teczką; przy Chełmskich Podziemiach Kredowych (ul. Lubelska 55 A) – przebrany za Ducha Bielucha; przy Chełmskim Parku Wodnym (ul. Lubelska 133 A) – z kołem ratunkowym, w masce do nurkowania; przy pałacu Kretzschmarów tj. Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. Pocztowa 50) – młoda para, dwie figury niedźwiadków; fontannie na pl. Gdańskim – siedzący na murku fontanny z parasolką; Chełmskiej Bibliotece Publicznej (ul. Partyzantów) – niedźwiadek z książką; budynku Gmachu (plac Niepodległości 1) – niedźwiadek ubrany w przedwojenny tużurek; Chełmskim Domu Kultury (plac Tysiąclecia Państwa Polskiego 1) – niedźwiadek z gitarą; Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu w Chełmie (ul. Ceramiczna 1) – dwa niedźwiadki z noszami. (mo, fot. UM Chełm)

1 KOMENTARZ

  1. Za tym misiem przy fontannie ławka jest połamaną czy to bezpieczne?, a Tour de Polgone świetnie wypromował miasto Chełm i okolice np wieża w Stołpiu, organizacyjnie doskonale brawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here