Szóstka zastąpi Jedenastkę?

Wszystko wskazuje na to, że z nowym rokiem szkolnym uporządkowana zostanie numeracja chełmskich szkół podstawowych. Dotyczy to SP nr 11, mieszczącej się w budynku przy ul. Powstańców Warszawy 10, gdzie przez laty funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 6, a potem Publiczne Gimnazjum nr 6.

Szkoła Podstawowa nr 6 przed laty była jedną z większych podstawówek w mieście. W 2003 roku dotknęła ją pierwsza reforma. Na jej bazie powstał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6, w skład którego wchodziły Gimnazjum Publiczne i Liceum Samorządowe. To drugie po kilku latach, ze względu na bardzo słaby nabór, przestało funkcjonować. Dyrektorem ZSO nr 6 została Dorota Cieślik, obecna wiceprezydent Chełma. Gimnazjum nr 6 bardzo szybko stało się najlepszą publiczną szkołą tego typu w mieście. Uczniowie „Szóstki” osiągali najwyższe wyniki egzaminów, a także zdobywali laury w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

Cztery lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy postanowił zreformować oświatę, wygasić wszystkie gimnazja i wrócić do ośmioletnich szkół podstawowych. Miasto postanowiło włączyć „Szóstkę” w struktury Szkoły Podstawowej nr 11 i przenieść jej siedzibę z ul. Wolności 20 do budynku przy ul. Powstańców Warszawy 10. Z mocy prawa na stanowisku dyrektora pozostała Iwona Ceret, która od kilkunastu lat kierowała „Jedenastką”. Taka fuzja nie była na rękę nauczycielom z Gimnazjum Publicznego nr 6, którzy domagali się reaktywacji Szkoły Podstawowej nr 6. Ówczesna prezydent Agata Fisz, mając na uwadze i tak już wysokie wydatki na miejską oświatę, nie wyraziła na to zgody. Z 1 września 2017 r. „Szóstka” znikła z mapy Chełma, choć na murze budynku w centralnym miejscu do dziś jest przewieszony numer „sześć”.

Ostatni uczniowie gimnazjum mury szkoły opuścili w roku szkolnym 2018/2019. Od dwóch lat w budynku funkcjonują wyłącznie klasy 1-8 Szkoły Podstawowej nr 11. Wszystko wskazuje na to, że z nowym rokiem szkolnym zmieni się numer placówki. Miasto przymierza się do porządkowania numeracji szkół.

– Dotyczy ono przywrócenia Szkole Podstawowej nr 11 numeru 6. Ma to charakter czysto formalny i nie wiąże się z żadnymi zmianami strukturalnymi, a obecny rok szkolny placówka dokończy pod istniejącą nazwą. Obecnie na mapie chełmskich szkół nie ma SP 6 oraz SP 9 i 10, dlatego konieczne jest uporządkowanie numeracji jednostek edukacyjnych – komentuje Biuro Prasowe Prezydenta Chełma. (s)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here