Szpitale szykują się na covidowych pacjentów

Jeśli otrzymasz takiego sms-a pod żadnym pozorem nie klikaj w podany w nim link

Liczba nowych infekcji SARS-CoV-2 ciągle rośnie, a nasze województwo ciągle na czele listy zakażeń i na końcu listy zaszczepionych. W ubiegłym tygodniu w Lubelskiem wykryto ponad 1000 nowych przypadków koronawirusa, a liczba pacjentów z Covid-19 wzrosła do 200. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w wielu szpitalach ograniczono przyjęcia chorych, na niektóre oddziały, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.


W ubiegłym tygodniu średnia dzienna liczba zakażeń w kraju wzrosła do 760, w tym ponad 120, to były przypadki z naszego województwa, z czego najwięcej w powiatach: łęczyńskim, bialskim, lubelskim i w samym Lublinie. W województwie zajętych jest już ponad 40% łóżek (225 z 524) przeznaczonych obecnie dla pacjentów covidowych (w kraju 1343 na 6288), a lecznice już szykują się na ich zwiększenie i ograniczają przyjęcie pacjentów na oddziały m.in. pulmonologiczne i wewnętrzne. Póki co rząd wciąż czeka na rozwój sytuacji nie podejmując żadnych decyzji co do ewentualnego wprowadzenia obostrzeń przypominając jednak, że jeśli do tego dojdzie w pierwszej kolejności objęte zostaną nimi powiaty z najwyższym wskaźnikiem zakażeń i najniższym odsetkiem zaszczepionych.

Tymczasem nasz region już trzeci tydzień z rzędu jest na czele listy zakażeń, a pod względem liczby zaszczepionych wyprzedza tylko Podkarpacie. Na koniec ubiegłego tygodnia skutecznie zaszczepionych było niecałe 800 tys. mieszkańców województwa, czyli 38% populacji (najwięcej w gminie Stoczek Łukowski – 54%, Puławach – 53,5% i Lublinie – 53,1%, przy średniej krajowej 51%), a dziennie wykonywano niespełna 2 tys. szczepień. Ten problem dotyczy już jednak całego kraju – w ubiegłym tygodniu wykonano niecałe 200 tys. zastrzyków.

Wygląda na to, że wszystkie dotychczasowe metody zachęcania do szczepień się wyczerpały – kampanie medialne, loteria z nagrodami, nagrody dla samorządów i punktów szczepień, akcja szczepień w szkołach, prezentowanie danych, że ponad 90% nowych zakażonych i pacjentów covidowych w szpitalach, to osoby niezaszczepione. W przyszłym tygodniu w Lublinie rusza kolejna akcja proszczepionkowa pn. „Akademicki przystanek szczepienie”. To wspólna inicjatywa lubelskich uczelni (UMCS, UM, PL, UP) skierowana do studentów, pracowników uczelni i ich rodzin oraz mieszkańców Lublina. Przekonać do niej żaków chyba nie będzie łatwo, bo większość z nich jest poirytowana, że szczepienia jakby nie miały dla uczelni żadnego znaczenia i w zbliżającym się semestrze większość zajęć wciąż będzie odbywać się zdalnie.

Oszuści żerują na pandemii

Pandemię ciągle próbują wykorzystać oszuści. Teraz wymyślili nową metodę. Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny z linkiem odsyłającym do rzekomo szczegółowych informacji na ten temat. W rzeczywistości to próba wyłudzenia danych lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Takie wiadomości w ubiegły czwartek otrzymywali również mieszkańcy Lublina i Świdnika. Kilkanaście osób powiadomiło o tym fakcie policję.

– Uważajmy na tego typu wiadomości, ponieważ to jest próba oszustwa i wyłudzenia danych – uczulają mundurowi. – Przypominamy, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej. Po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje prawidłowy sms o treści: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play.”

Komunikat ostrzegający przed fałszywymi mailami o kwarantannie wydał również Główny Inspektor Sanitarny. RD,

PANDEMIA W LICZBACH

W ostatnim tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 903 234 (o 5 299), zgonów do 75 577 (o 84), wyleczonych do 2 661 349 (o 1866), a wykonanych szczepień do 37 147 012 (o 199 875).

W woj. lubelskim przybyło 845 zakażonych (od początku 129 350), a 10 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 4 514). W sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 917, w Niemczech – 6 423, Włoszech – 3 519, Francji – 5 789, Hiszpanii – 2 840, a w W. Brytanii – 29 746. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 231,64 mln, a ponad 4,74 mln osób z Covid-19 zmarło. Dane na niedzielę, 26 września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here