Szpitalne pensje wystrzeliły w górę!

W lipcu pracownicy chełmskiego szpitala dostaną kolejne podwyżki wynikające z ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. O pół roku wcześniej niż pierwotnie zakładano. Do ich kieszeni trafią naprawdę spore pieniądze. Wzrosty odczują wszyscy, ale najbardziej chyba niedoceniana przez lata tzw. grupa podstawowa pracowników niemedycznych.

Już w 2017 roku sejm uchwalił ustawę o sposobie naliczania najniższego wynagrodzenia w podmiotach leczniczych. Dochodzenie do założonych w ustawie „widełek” miało zająć pięć lat i zakończyć się z początkiem 2022 roku. W maju sejm skrócił ten okres o pół roku. Dzięki temu już 1 lipca pracownicy m.in. szpitali czy pogotowia dostaną podwyżki. I tym razem mają je realnie odczuć w swoich portfelach. Co się zmieni? Od 1 lipca żaden pracownik szpitala nie będzie mógł otrzymać wynagrodzenia zasadniczego poniżej kwoty zapisanej w ustawie. Dla każdej z 11 grup zawodowych w służbie zdrowia kwota zasadnicza ustalona została oddzielnie i zależy od wysokości m.in. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce dla poprzedniego roku – w minionym roku było to 5167,47 zł.

Ile do kieszeni?

Według założeń ustawy lekarz albo lekarz dentysta, który uzyskał specjalizację drugiego stopnia lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny nie może zarobić mniej niż 1,31 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia tj. 6769 zł. Dla lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji przyjęto współczynnik 1,2, zgodnie z którym ich pensje muszą wynieść przynajmniej 6201 zł. Lekarz albo lekarz dentysta bez specjalizacji dostanie minimum 5478 zł (1,06), a lekarz stażysta 4186 zł (0,81). To oczywiście płaca zasadnicza, która w wielu miejscach już jest wypłacana na podobnym, jeśli nie wyższym poziomie. A trzeba też pamiętać, że lekarze zarabiają dodatkowo za dyżurowanie na oddziałach. A niektórzy z nich pracują wyłącznie na kontraktach i wystawiają faktury na wielokrotnie wyższe kwoty.

O ile doktorzy może nie odczują tak bardzo podwyżek, to inaczej jest w przypadku pracowników dwóch najniższych grup zawodowych tzw. grupy podstawowej, do której wchodzą m.in. salowe czy sekretarki medyczne. Wiele z nich zarabiało, łącznie z pochodnymi na poziomie najniższego wynagrodzenia, czyli 2800 zł brutto. Od 1 lipca nie mogą zarobić mniej niż 3048 zł brutto pensji zasadniczej (pracownicy działalności podstawowej) lub 3772 zł (pracownicy działalności podstawowej, dla których wymagane jest średnie wykształcenie). I dopiero od tych kwot mają być liczone pochodne tj. dodatek stażowy, tzw. nocki czy dodatki świąteczne.

– Wszyscy pracownicy szpitala odczują wzrost wynagrodzeń zasadniczych, który według naszych szacunków wyniesie od 500 do nawet 1500 zł – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala. – Zgodnie z ustawą z 2017 roku pensje rosły rocznie o 20 procent i teraz kończy się ten okres przejściowy. Natomiast po tym, gdy wzrosła średnia pensja w gospodarce, ten ostatni skok będzie wyraźnie odczuwalny w portfelach.

Ogromny, dodatkowy wydatek odczuje szpital. Na wynagrodzenia pracowników wyda w ciągu roku o około 18 mln zł więcej. A to na razie pobieżne szacunki. Pracownicy, m.in. pielęgniarki, stale uzupełniają wykształcenie, zdobywają specjalizacje, co będzie miało wypływ na ich pensje. Podobnie jak rosnące co roku średnie wynagrodzenie w gospodarce, od którego uzależnione są teraz płace wszystkich pracowników w ochronie zdrowia. (bf)

Minimalna płaca w służbie zdrowia od 1 lipca w poszczególnych grupach:

1. Lekarz ze specjalizacją drugiego stopnia – 6769 zł (1,31 średniego wynagrodzenia)
2. Lekarz z tzw. jedynką – 6201 zł (1,2)
3. Lekarz bez specjalizacji – 5 478 zł (1,06)
4. Lekarz stażysta – 4186 zł (0,81).
5. Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny z wyższym wykształceniem i specjalizacją 5478 zł (1,06)
6. Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta alaboratoryjny z wyższym wykształceniem bez specjalizacji 4 186  zł (0,81)
7. Magister pielęgniarstwa i położna ze specjalizacją – 5 478 zł (1,06)
8. Pielęgniarka ze specjalizacją lub tytułem magistra lub licencjata – 4 186  zł (0,81)
9. Pielęgniarka i położna bez tytułu specjalisty – 3 772 zł (0,73)
10. Fizjoterapeuta oraz inni pracownicy wykonujący zawód medyczny ze średnim wykształceniem (z wyłączeniem osób z grupy 1-9) – 3 772 zł (0,73)
11. Pracownik działalności podstawowej, inny niż wykonujący zawód medyczny – 3049 (0,59).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here