Sztandar ŚZŻAK ku pamięci potomnych

Sztandar Koła Chełm Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powstał w okresie kadencji 1. prezesa Zarządu śp. Witolda Fałkowskiego ps. Wik (1988-1991).

Zaprojektowany został przez śp. majora Konstantego Prożogo ps. Czarny (2. z kolei Prezesa Zarządu w latach 1991-1992) i wykonany profesjonalnie przez wiodący na Lubelszczyźnie zakład p. Kazimiery Wolińskiej w Lublinie w 1990 r., a poświęcony uroczyście w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie 11 listopada tr.

W związku z odejściem na wieczną wartę gros członków zwyczajnych i fizyczną niemożliwością wystawiania przez pozostałych, podeszłych już wiekiem, kombatantów okazjonalnych pocztów sztandarowych został on przekazany uroczyście (za 3. z kolei prezesury – śp. Stanisława Milaszkiewicza ps. Świder w latach 1992-2012) 21 listopada 2008 r. społeczności szkolnej ówczesnego – współpracującego od wielu lat z Kołem – Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Ks. Stanisława Staszica, funkcjonującego obecnie pod nazwą Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych. Od tamtej pory w jego poczcie występują wyróżniający się uczniowie klas mundurowych z certyfikatem Ministerstwa Obrony Narodowej – nierzadko członkowie tutejszego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, współpracujący z 24. Batalionem Lekkiej Piechoty Terytorialnej Służby Wojskowej w Chełmie.

Jako że w/w Jednostka Wojskowa sztandaru własnego jak dotąd raczej nie posiada, to ten właśnie mógłby i jej z powodzeniem zaszczytnie – ku chwale Ojczyzny – służyć. Także w trakcie składania uroczystej przysięgi wojskowej przez kolejnych rekrutów – miast na zamojski sztandar 9. pułku piechoty Legionów Armii Krajowej, co zdarzyło się choćby 3 grudnia 2017 r. Tym bardziej, że Koło Chełm ŚZŻAK jest bezpośrednim spadkobiercą chlubnych tradycji Inspektoratu Rejonowego „Chełm” (z obwodami Chełm, Krasnystaw, Włodawa) i chełmskiego 7. pułku piechoty Legionów AK – czego odzwierciedlenie znajdujemy na obu płatach tegoż sztandaru.

Chełmski sztandar eksponowany wielokrotnie w 30-letnim już minionym okresie w trakcie nabożeństw patriotycznych, uroczystości państwowych, narodowych i środowiskowych (m.in. pochówków zasłużonych Weteranów Walk o Niepodległość RP) zarówno na terenie miasta, jak i regionu, w zróżnicowanych nie tylko porami roku warunkach atmosferycznych znajdował się ostatnio w dość opłakanym stanie. I oto doczekał się wreszcie artystycznej renowacji przez samą Wykonawczynię z funduszy własnych Koła.

PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚCI!
Jan A. Paszkiewicz
Prezes Zarządu Koła Chełm ŚZŻAK