Sztuka „wodniaków”

Jeden z obrazów prezentowanych na wystawie

Wystawę malarstwa o rzadkiej tematyce zorganizowały Stowarzyszenie „Na Fali” oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Są tu również prace uczniów lubelskich szkół w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2022”. Wernisaż odbył się 2 czerwca w galerii lubelskiego Domu Żołnierza.


30 obrazów z wodą w tle obejrzymy w tzw. „kajucie artystycznej” Domu Żołnierza w Lublinie, ul. Żwirki i Wigury 6. Wystawa odbywa się w ramach V edycji projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2022” i potrwa do 30 czerwca br.

– Idea nawiązuje do Święta Morza obchodzonego uroczyście w okresie II RP. Wystawa przypomina jak ważny dla Polaków jest dostęp do morza, ale też ilustruje piękno lubelskich akwenów – mówi prezes zarządu Stowarzyszenia „Na Fali”, Dariusz Galicki. Współorganizatorem wystawy jest Leszek Skóra, instruktor plastyki w Domu Żołnierza.

Malarze eksponujący swe prace to: Grażyna Bieniek, Lech Chabros, Monika Galek, Małgorzata Gietka, Stanisława Kotarska, Tadeusz Łuszczak, Maria Małecka, Jolanta Rodak, Krystyna Staś, Wiesław Stefański, Jolanta Szczerba-Witenberg, Maria Teresińska-Wieczorek, Urszula Tomaszewska, Ewelina Zajączkowska, Robert Żurman.

Dominujące techniki? Olej i akwarela, rzadziej druk na szkle akrylowym. Wystawie towarzyszył finał konkursu plastycznego „Czym jest Zalew Zemborzycki dla mieszkańców Lublina”, w którym rywalizowali uczniowie lubelskich szkół. Cel konkursu: kształtowanie postaw ekologicznych, pogłębianie wiedzy o lubelskich akwenach oraz kreowanie wizji zagospodarowania otaczających je terenów. Organizatorzy wierzą, że konkurs wzbudzi w młodych świadomość, jak trzeba dbać o przyszłość Bystrzycy i Zalewu Zemborzyckiego, jak duże znaczenie mają te miejsca dla lublinian. Wierzą, że wizje, marzenia i oczekiwania młodzieży mogą inspirować władze i architektów krajobrazu.

Laureaci konkursu w kategorii klas I-IV: Natalia Węcławek, Joanna Buza, Klaudia Smyk, Kornelia Kowalik. Wyróżnienia w tej grupie: Kamila Wikieta, Magdalena Koziara.

Zwycięzcy konkursu w kategorii V-VIII to: Ewa Błaszczyńska, Szymon Zubilewicz, Grzegorz Zubilewicz. Wyróżnione zostały Martyna Duda i Liliana Szewczyk. MAR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here